Wyniki Budżetu Partycypacyjnego 2018!

Data publikacji: 11 grudnia 2017

Budowa oświetlania parkowego w Nakle Śląskim uzyskała największą liczbę głosów w II edycji Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego. Inicjatywa, której autorem był Jarosław Wasążnik, radny gminy Świerklaniec uzyskała 1832 głosy mieszkańców powiatu. Koszt tego zadania to 250 000 zł. Drugie miejsce w głosowaniu zajął projekt pn. „Remont drogi powiatowej 2901S – ul. Wiejskiej w Świniowicach” (1368 głosów), zainicjowany przez mieszkańców sołectwa Świniowice (gmina Tworóg), a trzecie tarnogórski „ABC – aktywności, zdrowia i relaksu – etap I” (1323 głosy) autorstwa Stowarzyszenia „ Na zdrowie!” .

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego oddano łącznie aż 12 846 głosów . Po dokonaniu weryfikacji stwierdzono, że oddano 1195 nieważnych głosów. Łącznie oddano 11 651 głosów ważnych na 22 projektów zgłoszonych przez mieszkańców.

Budżet obywatelski jest formą konsultacji społecznych. Polega na tym, że władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część powiatowego budżetu. Dzięki temu mieszkańcy mogą samodzielnie zgłaszać projekty, a potem decydować w głosowaniu, które zostaną zrealizowane. Pierwszy Budżet Partycypacyjny Powiatu Tarnogórskiego skonstruowano w 2014 roku na rok 2015. Łącznie oddano wtedy 2500 głosów, a największe poparcie, w postaci 1317 głosów, zyskało przedsięwzięcie pod nazwą: „Bezpieczniej na drodze” – budowa chodnika w ciągu ulicy Głównej w Zendku (gmina Ożarowice) na odcinku od kościoła do szkoły.

Szczegółowe wyniki głosowania Budżetu Partycypacyjnego 2018 w załączniku.