Starostowie o zdrowiu

Data publikacji: 17 stycznia 2018
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Na zaproszenie Starosty Cieszyńskiego Janusza Króla w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. Gościem Konwentu był Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz.


Na zaproszenie Starosty Cieszyńskiego Janusza Króla w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. Gościem Konwentu był Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz.

W spotkaniu, które poświęcone było służbie zdrowia uczestniczyło 16 starostów województwa śląskiego, na czele z Przewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego Andrzejem Płonką. Samorządowcy zapoznali się m.in. z założeniami Kampanii Społecznej” Wyścig o każdą minutę”, które przedstawił prof. dr hab. n. med. Lech Poloński ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Przedstawicielka Wydziału Zdrowia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zapoznała natomiast uczestników posiedzenia z zasadami funkcjonowania ratownictwa medycznego na poziomie woj. śląskiego w świetle wejścia w życie systemu tzw. Sieci szpitali.

Uczestniczący w konwencie wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz podziękował starostom za dotychczasową współpracę. – Mija właśnie 2 lata, odkąd zostałem powołany na urząd wicewojewody. Te lata były z mojego punktu widzenia bardzo owocne, jeśli chodzi o współpracę w Państwem, którą sobie bardzo cenię – mówił wicewojewoda Chrząszcz. Podziękował starostom za pracę przy Programie rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019, dodając, że wnioski były bardzo profesjonalnie przygotowane, wspomniał także o współpracy przy programie „Za życiem”.

– Proszę jednocześnie, by korzystać z programu Senior+ i mam nadzieję, że kolejny program, Mieszkanie+, będzie dobrze realizowane wspólnie z samorządami. Chcę także Państwa zachęcić do zaangażowania się w program „Niepodległa”. To szczególny projekt i zależy nam, aby pojawiły się w nim pomysły nie tylko z samego serca Śląska, ale także z Podbeskidzia i Częstochowy – wyjaśniał wicewojewoda Jan Chrząszcz. Poinformował starostów, iż wojewoda, podobnie jak w zeszłym roku, przekazał środki na zakup 6 karetek oraz na sprzęt do kompresji klatki piersiowej. – Wiem, że i ambulansy, jak i te urządzenia będą efektywnie wykorzystywane na potrzeby ratowania zdrowia i życia mieszkańców miast i powiatów -podkreślał.

Temat zdrowia zdominował konwent. Starostowie otrzymali informacje na temat ratownictwa medycznego. – W 2017 r. zwiększyliśmy liczbę zespołów ratownictwa ze 155 na 161. Utworzono 6 nowych podstawowych zespołów z miejscem stacjonowania w Łękawicy, Sławkowie, Gliwicach, Zabrzu, Knurowie i Mykanowie – relacjonowała Monika Kozieł, pracownik Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W konwencie uczestniczył Wicestarosta Tarnogórski Stanisław Torbus.

Call Now ButtonZadzwoń teraz