Festiwal Przedsiębiorczości w Ekonomiku

Data publikacji: 31 stycznia 2018
Herb Powiatu Tarnogórskiego

W dniach 23 – 25 stycznia br. w Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. Karola Goduli w Tarnowskich Górach odbył się pierwszy Festiwal Przedsiębiorczości. W wydarzeniu uczestniczyły firmy, uczelnie wyższe oraz organizacje społeczne, które przedstawiły swoje oferty biznesowe, edukacyjne, a także prowadziły bardzo ciekawe warsztaty oraz prelekcje.

Motywami przewodnimi pierwszego dnia były: inwestycje i planowanie finansów osobistych. Dzień rozpoczął się prelekcją pracowników oddziału ZUS w Zabrzu dotyczącą naszych przyszłych emerytur. Zajęcia przeprowadzili Barbara Echolc oraz Sebastian Jankowski. Następnie uczniowie dowiedzieli się jak zebrać kapitał na przyszłość dzięki odpowiednim inwestycjom w fundusze inwestycyjne oraz planowaniu wydatków podczas całego życia. Opowiedzieli o tym Jakub Michałowski oraz Paweł Plata z Banku Zachodniego WBK TFI S.A. oraz Dyrektor Okręgu OVB Allfinanz Polska – Łukasz Kawczyk.

W tym dniu pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego zorganizowali dla uczniów grę edukacyjną pt. „Ekonomia społeczna”. Ponadto pracownicy oddziału Banku Zachodniego WBK S.A. w Tarnowskich Górach zapoznali uczniów ze specyfiką pracy w banku oraz przedstawiali przez trzy dni na swoim stoisku promocyjnym ofertę usług bankowych.

W kolejnych dniach miały miejsce ciekawe i oryginalne wykłady pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Dr Witold Gradoń z Katedry Bankowości i Rynków Finansowych przedstawił temat obiegu pieniądza w gospodarce. Dr Michał Jaśniok omówił marketingowe poziomy produktów FIFA 18 i The Sims 4. Z kolei rzecznik prasowy UE w Katowicach – Marek Kiczka przedstawił temat: „Współpraca z mediami, czyli jak grać do jednej bramki”. Ponadto Uniwersytet Ekonomiczny przedstawiał na swoim stoisku promocyjnym ofertę edukacyjną dla tegorocznych maturzystów. Gościliśmy także przedstawiciela Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, który prowadził warsztaty dotyczące wystąpień publicznych.

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz Rudzka Agencja Rozwoju „INWESTOR” zapoznali uczniów z tematyką ekonomii społecznej i wyjaśnili zasady funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych. Ponadto odbyły się warsztaty z doradcami finansowymi OVB Allfinanz Polska, którzy wtajemniczyli uczestników w możliwości pracy i współpracy z biurem firmy mieszczącym się w Tarnowskich Górach.

W drugim dniu Festiwalu firma Just In Time Logistic sp. z o.o. spotkała się z klasą I d z kierunku technik spedytor na warsztacie pt. „Spedytor – architekt transportu”.

Trzeci dzień upłynął pod hasłami: marketing i reklama. Po wykładzie M. Jaśnioka z UE w Katowicach odbyły się warsztaty dla klas technikum organizacji reklamy z właścicielem Agencji Reklamy AR CODEO. Uczestnicy poznali tajniki pracy grafika komputerowego, projektanta i wykonawcy reklam i innych usług reklamowych.

Punktem kulminacyjnym ostatniego dnia było spotkanie z firmą Cashback World i marketerami promującymi tę firmę – Krzysztofem i Haliną Kandora. Uczestnicy spotkania poznali firmę Cashback World, możliwości zarabiania dzięki robieniu zakupów przez program zakupowy oraz fundacje pomagające ludziom na całym świecie. Prelegenci nawiązali do projektu edukacyjnego Cashback z Ekonomikiem, dzięki któremu uczniowie mogą zgłębić tajniki marketingu sieciowego, rozpocząć budowę własnego biznesu oraz wspierać swoją szkołę poprzez robienie codziennych zakupów.

Koordynatorem Festiwalu był Marcin Michalik – nauczyciel przedmiotów zawodowych.

(Autorzy zdjęć: Maks Małota, Katarzyna Mróz, Martyna Plewnia, Paulina Anna Gros)