GODZINY URZĘDOWANIA KONTA BANKOWE KONTAKT Strona główna Jak bezpiecznie przetrwać upały?

Data publikacji: 26 czerwca 2019
upały baner

Przed nami kilka dni z bardzo wysokimi temperaturami. Należy zwrócić szczególną uwagę na własne bezpieczeństwo, jak również zadbać o zwierzęta. Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Trzeba pić dużo wody i pozostać w cieniu.

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30ºC. W ciągu dnia najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15.00 a 18.00, a nie jak się powszechnie sądzi w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12.00–13.00.

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.

Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci! Jeżeli źle się czujesz lub widzisz, że ktoś inny potrzebuje pomocy – wezwij pogotowie (tel. 112).

Jak przetrwać upały – szczegółowa informacja

Zadzwoń teraz