Zakończył się nabór do szkół

Data publikacji: 16 lipca 2019

Wczoraj, 15 lipca do szkół średnich podległych powiatowi tarnogórskiemu zakwalifikowano 2135 uczniów. Rekrutacja dla absolwentów szkół podstawowych i dla absolwentów gimnazjów była prowadzona odrębnie. Ci pierwsi aplikowali do szkół ponadpodstawowych: czteroletnich liceów lub pięcioletnich techników. Ci drudzy – do szkół ponadgimnazjalnych: trzyletnich liceów i czteroletnich techników. Zarówno jedni, jak i drudzy mogli wybierać również szkoły branżowe, w których nauka trwać będzie dla wszystkich trzy lata, ale dla absolwentów podstawówek i gimnazjów utworzone zostaną odrębne oddziały.

W roku szkolnym 2019/2020 w szkołach Powiatu Tarnogórskiego uruchomiono 77 oddziałów, w tym:

  • Licea Ogólnokształcące – 24 oddziały, 714 uczniów (t.j. 33,44 % spośród przyszłych uczniów klas szkół powiatowych),
  • Technika – 43 oddziały, 1135 uczniów (53,25 %),
  • Branżowe Szkoły I Stopnia – 10 oddziałów, 284 uczniów (13,30 %).

Tradycyjnie, największym zainteresowaniem uczniów cieszyły się licea. Do I LO im. S. Sempołowskiej przyjęto 279 uczniów, a do „Staszica” 300 uczniów. W porównaniu z rokiem ubiegłym, sporą popularnością wśród uczniów cieszyły się kierunki w tarnogórskim „Chemiku” (Zespół Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej – Curie), nie słabnie, także zainteresowanie „Mechanikiem” (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących), w którym naukę rozpocznie 234 uczniów.

Do kumulacji dwóch roczników przygotowywaliśmy się od trzech lat, czyli od momentu kiedy rząd zaprezentował szczegóły reformy edukacji – mówi starosta Krystyna Kosmala – Dlatego mogę zapewnić, że dla nikogo nie zabraknie miejsca w szkołach średnich na terenie powiatu tarnogórskiego.

Wolne miejsca są jeszcze liceach (w VI Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Techniczno Usługowych w Tarnowskich Górach, w Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie, czy w Liceum Ogólnokształcącym Salezjańskiego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowskich Górach) oraz w technikach i w szkołach branżowych.

Do 24 lipca br. kandydaci muszą potwierdzić wolę podjęcia nauki w szkole przez dostarczenie do niej oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum lub szkoły podstawowej oraz oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego (egzaminu ósmoklasisty). Kandydat, który nie dostarczy oryginału tych dokumentów, zostanie skreślony z listy zakwalifikowanych do danej szkoły. Uczniowie, którzy nie dostali się do wybranych szkół będą musieli poczekać na rekrutację uzupełniającą, która rozpocznie się 21 sierpnia br.

Call Now ButtonZadzwoń teraz