Delegacja z powiatu w Erlangen

Data publikacji: 2 września 2019

Na zaproszenie starosty Alexandra Trittharta z partnerskiego powiatu Erlangen – Hoechstadt, od piątku do niedzieli, we Frankonii gościła delegacja z naszego powiatu. Główny celem wizyty był w udział w debacie poświęconej stosunkom polsko- niemieckim podczas „Dnia Antywojennego” w Niemczech. Polską stronę, w czasie debaty reprezentował członek Zarządu Powiatu Stanisław Torbus. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło kwestii polsko –niemieckiego pojednania, aktualnych relacji polityczno – gospodarczych, a także współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi powiatami.

Dzisiaj możemy powiedzieć, że pojednanie Polsko-Niemieckie i wzajemny szacunek naszych państw jest jednym z fundamentów bezpieczeństwa współczesnej Europy. Tej Europy, która stoi dzisiaj przed wieloma wyzwaniami i która jak nigdy potrzebuje silnych fundamentów opartych na polityce dialogu i wzajemnego zrozumienia. Dlatego właśnie dzisiaj i właśnie tutaj, gdzie się to wszystko narodziło powinniśmy być razem i rozmawiać o naszej trudnej historii. O tym, jak uniknąć błędów, które 80 lat temu doprowadziły do wojny – podkreślał Stanisław Torbus.

W czasie pobytu polska delegacja miała okazję zwiedzić Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów Partyjnych w Norymberdze (Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände). Nawiązano także współprace pomiędzy Muzeum w Tarnowskich Górach a Stadtmuseum w Herzogenaurach. Oprócz Stanisława Torbusa w wyjeździe udział wzięli radni: Michał Sporoń i Eugeniusz Ptak, sekretarz Powiatu Barbara Machura, a także Rafał Ludwikowski z Muzeum w Tarnowskich Górach.

Call Now ButtonZadzwoń teraz