Gwarki 2019

Data publikacji: 4 września 2019

W piątek, 6 września rozpoczynają się „Gwarki” czyli jedno z największych, cyklicznych wydarzeń kulturalno-historycznych organizowanych w Tarnowskich Górach.

Święto nawiązuje do „zabaw i komedyj” organizowanych podczas jarmarków miejskich. Po raz pierwszy „Gwarki” zostały zorganizowane w 1957 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które przygotowywało także kolejne edycje imprezy, aż do 1988 roku. Pomysłodawcą tego najbardziej rozpoznawalnego do dziś święta miejskiego był Antoni Gładysz. Inspiracją dla niego okazało się święto Winobrania w Zielonej Górze.

Tradycyjnie podczas trzech dni „Gwarków” zorganizowanych zostanie wiele imprez kulturalnych oraz rozrywkowych. Jak co roku wśród wykonawców spodziewamy się czołowych artystów polskiej sceny muzycznej. Na scenie zobaczymy także lokalnych artystów, odbędą się okolicznościowe wystawy, seminaria, uroczyste sesje. Natomiast najmłodsi będą mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych na terenie przy TCK. Na Placu Wolności, jak co roku, odbędzie się Kiermasz Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, prezentujący lokalnych i regionalnych rzemieślników, artystów i wszystkich, którzy własnoręcznie tworzą oryginalne przedmioty użytku codziennego lub ozdoby.

Przypominamy, że jak co roku, dla wszystkich zmotoryzowanych będzie dostępny parking przy starostwie przy ul. Karłuszowiec 5. Zapraszamy! Więcej na stronie internetowej Gwarków – https://gwarki.tarnowskiegory.pl.

Call Now ButtonZadzwoń teraz