Zapraszamy na Narodowe Czytanie, które odbędzie się w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim w piątek, 6 września o godz. 10.00. Narodowe Czytanie odbywa się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Stowarzyszeniem Tarnogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie.

W czytaniu udział wezmą wicestarosta Sebastian Nowak, członek Zarządu Stanisław Torbus, Benedykt Guzy z Urzędu Gminy Świerklaniec oraz uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.  Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. 

Call Now ButtonZadzwoń teraz