Uroczysty capstrzyk

Data publikacji: 10 listopada 2019

Chcemy, aby dzisiejsze wieczorne spotkanie było dowodem tego, że pamiętamy. Czcimy i składamy wielki hołd żołnierzom spoczywającym na tym cmentarzu, bohaterom walki o wolność Polski i modlimy się nad ich grobami. W tym wyjątkowym roku 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego wspomnijmy w sposób szczególny bohaterów walczących o polskość Śląska. Ślązacy do powstania szli trzy razy. Aż trzy zrywy zbrojne rok po roku były konieczne, aby przyłączyć naszą małą ojczyznę do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej – mówiła dziś, w czasie uroczystego capstrzyku, starosta Krystyna Kosmala.

Wcześniej, jak co roku w świetle pochodni z tarnogórskiego Rynku na cmentarz wojenny przemaszerowała Kompania Honorowa Wojska Polskiego w asyście pocztów sztandarowych. Tutaj odbył się apel poległych, w którym uczestniczyli m.in. żołnierze, kombatanci, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy Powiatu. Nie zabrakło również salwy honorowej, przemówień i kwiatów, które złożono pod pomnikiem ku czci żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej.