Logotyp Ucze sie w TG

Przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, mieszkańcy powiatu, żołnierze, kombatanci oraz harcerze spotkali się dziś 11 listopada, by świętować Narodowy Dzień Niepodległości. W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, tradycyjnie już została odprawiona msza w intencji Ojczyzny.

Cześć oficjalna uroczystości odbyła się przed kościołem, gdzie w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz pocztów sztandarowych złożono kwiaty pod tablicami pamięci oraz pod dzwonnicą Gwarków.

W swoim przemówieniu starosta Krystyna Kosmala zacytowała słowa Józefa Piłsudskiego mówiąc do obecnych – „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Pamiętamy! Szczególnie w tym miejscu chylimy czoło przed polskimi oficerami, zamordowanymi w Katyniu, Smoleńsku, Charkowie, Twerze i Bykowni. Oddajemy również hołd i szacunek członkom „Solidarności”, którzy w latach 80-tych ubiegłego wieku byli internowani, szykanowani, a nawet mordowani za swoje poglądy polityczne.

W obchodach jako reprezentanci powiatu uczestniczyli przewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego Przemysław Cichosz, starosta Krystyna Kosmala, wicestarosta Sebastian Nowak, oraz członkowie zarządu Krzysztof Łoziński i Stanisław Torbus.

W samo południe na Rynku, mieszkańcy miasta i powiatu wspólne odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie.