Dzikie zwierzęta w mieście – jak z nimi postępować?

Data publikacji: 29 listopada 2019

Jak powinniśmy się zachowywać, aby zminimalizować ryzyko i szkody wynikające ze spotkania z dzikimi zwierzętami. Co zrobić jeśli mój ogród odwiedza np. dziki lis? Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowskich Górach przesyła sugestie dotyczące zachowania się w obecności zwierząt dzikich, które weszły na teren posesji:

• Nie dokarmiaj dzikich zwierząt!
  • Nie wyrzucaj odpadków do lasu lub na okoliczne łąki i pola. Odpady organiczne zawsze umieszczaj w przeznaczonym do tego pojemniku.
  • W przypadku kontaktu z dzikim zwierzęciem spróbuj je wystraszyć (hałas, polanie zimną wodą).
  • Pilnuj zwierząt domowych!
  • Psa wyprowadzaj na smyczy. Nigdy nie szczuj nim dzikich zwierząt. Dbaj o regularne szczepienia.
  • Pozwól zwierzęciu opuścić miejsce (otworzyć furtki, drzwi jeśli jest wewnątrz budynku).