Wiki Kot “Silesiana” – wernisaż wystawy fotograficznej

Data publikacji: 6 grudnia 2019

To już dziś, 6 grudnia o godz. 19.00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Wiki Kot, która na swoich zdjęciach ożywi przeszłość znajdującego się w Kokotku dawnego ośrodka wypoczynkowego pracowników przedsiębiorstwa budowy szybów górniczych. Wystawie towarzyszyć będzie koncert Marii Wylężek. Zapraszamy!

Silesiana to nazwa ośrodka wypoczynkowego w Kokotku (Lubliniec). Wybudowany w latach 60. XX wieku, przeznaczony był dla pracowników przedsiębiorstwa zajmującego się budową szybów górniczych. Jeden z wielu tego typu istniejących w PRL-u. Wiedziałam o nim, ponieważ znajduje się w okolicy miejsca mojego zamieszkania. W mojej świadomości był jedynie reliktem przeszłości, świadectwem zakończenia pewnego etapu w historii, ciekawostką, ale przestarzałą. Rozpoczęłam fotografować budynek i jego wnętrza w chwili, gdy zaczęły się tam dokonywać powolne zmiany. Większość pomieszczeń nie będzie pełnić już tych samych funkcji. W końcu, po co komu sala konferencyjna z 10-metrową mozaiką przedstawiającą zawodników akrobatycznych. Ponieważ nie spotkałam tam nikogo ściślej związanego z historią tego miejsca, a sama nie mam osobistego stosunku do niego, zwróciłam się w stronę archiwów. Poprosiłam o nie osoby, które przyjeżdżały tam na wczasy, tworzyły kluby sportowe i angażowały się w ,,czynie społecznym”. Dzięki ich opowieściom i zdjęciom zaczęłam patrzeć na to miejsce inaczej niż na opustoszałe budynki. Zaczęłam wierzyć, że mogła to być Riwiera Górnicza.

Wiki Kot – (1995) studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie oraz kierunku Kultury mediów na Uniwersytecie Śląskim. Ukończyła Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach. Absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie (2016) z dyplomem ,,Hotel Nostalgia”. Absolwentka kierunku filologia szwedzka na Uniwersytecie Śląskim (2019). Działa w tarnogórskiej grupie Dokument Projektu. Brała udział w wystawach zbiorowych. Interesuje ją fotografia dokumentalna związana z miejscem, jego historią, ludźmi oraz archiwum. Mieszka na Śląsku, związana z miastem Tarnowskie Góry. https://kotwikikot.wixsite.com/portfolio

Koncert:
Maria Wylężek – studentka Wokalistyki Jazzowej w Akademii Muzycznej w Katowicach, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnowskich Górach w klasie akordeonu, wokalistka oratoriów muzycznych. Podczas koncertu zaprezentuje własne kompozycje do swoich autorskich tekstów. To niezwykle utalentowana artystka młodego pokolenia. Jej kompozycje łączą subtelne dźwięki z pełnymi emocji, poetyckimi tekstami. Pomimo młodego wieku jej twórczość cechuje się olbrzymią dojrzałością. Zachwycające występy w Tarnowskich Górach i okolicach ugruntowały jej pozycję jednej z ulubionych wokalistek publiczności.

Call Now ButtonZadzwoń teraz