Please install Yoast SEO plugin and enable the breadcrumb option to use this shortcode!

Akcja „Bezpieczne ferie 2020” rozpoczęta!

Data publikacji: 13 stycznia 2020

Rozpoczęły się ferie zimowe 2020. Województwo śląskie jest jednym z pięciu województw, którego mieszkańcy już 13 stycznia, jako pierwsi rozpoczną zimowy wypoczynek. Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży jest to okazja do aktywnego relaksu oraz wyjazdów. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających w naszym regionie czuwać będzie zwiększona liczba policjantów prewencji i drogówki. Mundurowi szczególnie koncentrować się będą nad bezpieczeństwem na drogach, w miejscowościach turystycznych oraz w myśl akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” zadbają o spokojny wypoczynek narciarzy i snowboardzistów, korzystających z zimowych atrakcji.

13 stycznia dzieci i młodzież z województwa śląskiego rozpoczynają zimową przerwę w nauce. Termin ten jest zarazem rozpoczęciem ferii zimowych 2020 w naszym kraju. W tym okresie policjanci oraz przedstawiciele różnych służb prowadzą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom odwiedzającym nasze województwo. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz sprawdzają miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Nad bezpieczeństwem na stokach, jak co roku czuwają policjanci z patroli narciarskich. W okresie ferii policjanci zwrócą też uwagę na młodych ludzi, którzy ten czas spędzą w domu. W trosce o ich bezpieczeństwo okolice klubów, dyskotek i innych miejsc rozrywki zostaną przez mundurowych objęte szczególnym nadzorem.

Z okresem zimowym związane są pewne specyficzne zagrożenia, których trzeba unikać, ale pamiętajmy: zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pozwoli uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń.

BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH – KONTROLE AUTOKARÓW w województwie śląskim podczas ferii zimowych – wykaz miejsc

Pogorszone warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą szczególnie przygotować się do podróży. Wybierając się, zwłaszcza w góry, należy wyposażyć pojazd w ogumienie zimowe, a nawet w łańcuchy, wręcz wymaganych na niektórych odcinkach dróg. Samochód należy również odpowiednio przygotować do trasy, najlepiej w sprawdzonym warsztacie, aby uniknąć niespodzianek w trasie, sprawdźcie jego stan techniczny oraz zadbajcie o prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Unikajcie przekraczania prędkości i zawsze siadajcie za kółkiem trzeźwi i wypoczęci.

ZAGROŻENIA ZIMĄ

Zima to okres dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu, wypoczynku podczas ferii, świątecznych spotkań z rodziną czy karnawałowej zabawy z przyjaciółmi. Niestety to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych – wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY

  • Zawsze informujemy rodziców lub opiekunów gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.
  • Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych.
  • Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów, czy rzeki.
  • Jeżdżąc na nartach zawsze ubieramy kask.
  • Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.
  • Nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami, zachowajmy ostrożność.
  • Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajmy też drzwi domu czy mieszkania.
  • Petardami czy sztucznymi ogniami bawmy się tylko w obecności rodziców lub opiekunów.
  • Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.

BEZPIECZEŃSTWO DOROSŁYCH

  • Starajmy się poruszać chodnikami odśnieżonymi, posypanymi. Przechodząc obok budynków, uważajmy na wiszące sople lodu.
  • Unikajmy wieczornych spacerów. Jeśli już musimy poruszać się nocą, to omijajmy ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki czy dzielnice szczególnie niebezpieczne. Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych, skorzystajmy lepiej z taksówki, a poruszając się pieszo, wybierajmy drogi ruchliwe i dobrze oświetlone.
  • Unikajmy pobytu na ulicy czy spacerów po wypiciu alkoholu, zwłaszcza w dużej ilości. Nie dopuśćmy do zaśnięcia na mrozie.
  • Bądźmy widoczni dla innych na drodze, szczególnie po zmroku, gdy idziemy poboczem lub znajdujemy się na jezdni.

W GÓRACH

  • Należy również pamiętać o tym, aby wychodząc z domu ubrać się „na cebulkę”.
  • Jeżeli wychodzimy w góry, oceńmy realnie swoje możliwości i umiejętności.
  • Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie i wysłuchajmy komunikatów o warunkach atmosferycznych.
  • Poinformujmy najbliższych, gdzie i z kim się wybieramy.
  • Warto również zadbać o ściągnięcie dostępnej darmowej aplikacji „Ratunek”, która w razie nagłej kryzysowej i nieprzewidzianej sytuacji, pozwoli ratownikom sprawnie i skutecznie ustalić aktualną lokalizację osób i, co za tym idzie, udzielić skutecznej pomocy.

BEZPIECZEŃSTWO NA STOKACH

Celem zapewnienia bezpieczeństwa osobom wypoczywającym w terenach górskich, śląscy policjanci zorganizowali patrole na stokach narciarskich. Spośród kilkudziesięciu bardzo dobrze jeżdżących na nartach policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, pododdziału prewencji z Bielska-Białej oraz policyjnych kontrterrorystów, kilkunastu posiada uprawnienia instruktora oraz pomocnika instruktora SITN PZN. Policjanci dopuszczeni zostali do pełnienia służby na nartach po przeprowadzeniu weryfikacji ich umiejętności narciarskich przez instruktorów pracujących w Policji oraz GOPR. Zgodnie z przyjętym projektem działań, patrole narciarskie będą pełniły służbę w: Istebnej, Korbielowie, Szczyrku, Ustroniu i Wiśle.

Przypominamy wszystkim narciarzom i snowboardzistom Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej ( FIS):

1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.

2. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.

3. WYBÓR TORU JAZDY Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.

4. WYPRZEDZANIE Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.

5. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.

6. ZATRZYMANIE NA TRASIE Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.

7. PODCHODZENIE I SCHODZENIE Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.

9. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.

10. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe

Kalendarz ferii w naszym kraju:

  • 13 stycznia – 26 stycznia 2020 – woj. pomorskie, łódzkie, śląskie, lubelskie i podkarpackie
  • 20 stycznia – 2 lutego 2020 – woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie
  • 27 stycznia – 9 lutego 2020 – woj. kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, świętokrzyskie i małopolskie
  • 10 lutego – 23 lutego 2020 – woj. zachodniopomorskie, mazowieckie, dolnośląskie i opolskie

Jak co roku śląscy policjanci zrobią wszystko, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści wypoczywający w naszym województwie, spędzili czas ferii bezpiecznie i szczęśliwie wrócili do domów oraz szkoły.

Źródło: KWP Katowice

Zadzwoń teraz