Fototok w Wieloprofilowym Zespole Szkół

Data publikacji: 3 lutego 2020

Fototok – pod taką nazwą w Wieloprofilowym Zespole Szkół w Tarnowskich Górach odbyło się pierwsze z cyklu spotkań z uznanymi twórcami fotografii. Swój dorobek zaprezentował Krzysztof Gołuch, doktorant Instytutu Kreatywnej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie, laureat wielu prestiżowych nagród, autor książki „Co siódmy”.

Według statystyk co siódma osoba w społeczeństwie może być określona jako niepełnosprawna. Bardzo szybko zrozumiałem, że to jeden z tych tematów, o których wolimy milczeć. Dlatego zdecydowałem się związać z nim moją fotograficzną drogę. W tej decyzji pomogły mi słowa znanej polskiej kuratorki Anny Rotenberg, która powiedziała kiedyś: „Są tematy i obszary życia codziennego, których staramy się nie dostrzegać i nie pamiętamy o nich codziennie. Są artyści, którzy nam tę zasłonę odsłaniają i mówią zobaczcie, jak żyją ci, o których wy nie myślicie. Oni sięgają po drastyczne tematy, ponieważ misja sztuki w dniu dzisiejszym nie polega na tym, żeby nam dostarczać przyjemności – tylko żeby nami poruszać i budzić refleksje.” – wspomina Krzysztof Gołuch.

Fotograf kieruje obiektyw w stronę osób, którym codzienność stawia wyższe wymagania. Celowo unika słowa „niepełnosprawni”, bo stwarza ono dystans już na samym początku. Swoimi zdjęciami udowadnia, że wszyscy jesteśmy z jednego świata i że często mamy wypaczony obraz osób z niepełnosprawnością. Na co dzień pracuje z osobami upośledzonymi intelektualnie w ośrodku Caritas w Knurowie. Od kilkunastu lat poświęca swój wolny czas, aby fotografować życie ludzi, którzy podobnie jak jego podopieczni są w jakimś stopniu dotknięci niepełnosprawnością. Jego zdjęcia są niezwykle wysublimowane, nie epatują kalectwem, wręcz przeciwnie, w pięknych kadrach mamy możliwość spotkania z ludźmi, do świata których często boimy się zaglądać. Pomimo wielkiego obciążenia i trudów życia, ci ludzie starają się normalnie żyć.

Takie spotkania, to przede wszystkim świetny sposób na poszerzenie wrażliwości i świadomości naszej młodzieży. O ile staramy się zabierać uczniów na wystawy w ramach wycieczek szkolnych, to bezpośrednie spotkanie z autorem w murach naszej szkoły pozawala na poznanie wartościowej fotografii jednocześnie uczniom wszystkich klas. Znalazło się też miejsce dla uczniów z Liceum Plastycznego oraz Ekonomika – mówi Łukasz Wyglendacz, nauczyciel fotografii w WZS.

Źródło: WZS

Call Now ButtonZadzwoń teraz