Powiat Tarnogórski na 14 miejscu Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów

Data publikacji: 7 lutego 2020

Powiat Tarnogórski znalazł się w najlepszej 20. Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2019. Nasz powiat sklasyfikowany został na 14 miejscu w rankingu, w kategorii powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców. To spory awans. W ubiegłym roku Powiat Tarnogórski znalazł się poza czołową trzydziestką.

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.
Kryteria, którymi kieruje się komisja to: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Ranking można znaleźć tutaj: