II etap znoszenia obostrzeń

Data publikacji: 29 kwietnia 2020

Od 4 maja rozpoczyna się II etap znoszenia ograniczeń związanych z Covid-19. Ten kolejny etap luzowania obostrzeń to dobra wiadomość dla gospodarki. Ale to wypłaszczenia krzywej, które udaje nam się osiągnąć zgodnie z założeniami, to i tak wyboista droga. To luzowanie może skłonić nas do tego, że pofolgujemy sobie i będziemy za bardzo łamali zasady dystansowania społecznego. Nie róbmy tego, od tego zależą kolejne etapy, jak szybko będziemy uwalniali usługi, sport i wiele innych dziedzin – mówi premier Mateusz Morawiecki.

➡️ Od 4 maja zostają otwarte sklepy w centrach handlowych (ścisłym reżimie sanitarnym).

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

➡️ Od 4 maja zostaną otwarte niektóre instytucje kultury.

Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

➡️ Od 4 maja rusza możliwość uczestniczenia w rehabilitacjach (z wyłączeniem salonów masażu).

➡️ Od 4 maja otwarte zostają obiekty noclegowe i hotele.

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomaist restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

➡️ Żłobki i przedszkola od 6 maja będą mogły działać w nowym systemie sanitarnym.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

(Źródło: Kancelaria Premiera)

Call Now ButtonZadzwoń teraz