Powiatowy wymazobus kończy pracę

Data publikacji: 2 lipca 2020

Do 3 lipca będzie jeździł wymazobus obsługujący mieszkańców powiatu tarnogórskiego w ramach wsparcia, które udzieliły władze powiatu sanepidowi. Przez okres 3 miesięcy specjalna karetka wykonała ponad 1500 badań. Warto przypomnieć, że Powiat Tarnogórski był jednym z pierwszych samorządów w kraju, które w taki sposób zdecydowały się przejąć część obowiązków służb sanitarno-epidemiologicznych.

Aby skutecznie walczyć z epidemią COVID-19 potrzebna była szybka diagnostyka – mówi starosta Krystyna Kosmala – Nasz wymazobus wspomagał  Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu wykonując kilkadziesiąt dodatkowych badań w ciągu doby, co znacząco skróciło czas oczekiwania na testy w powiecie tarnogórskim. Bardzo dziękujemy firmie, która wykonywała badania dla naszych mieszkańców – dodaje starosta.

Powiatowy wymazobus docierał do osób skierowanych na kwarantannę wskazywanych bezpośrednio przez sanepid. – Gdy 5 kwietnia ambulans rozpoczął pracę, kwarantanną w powiecie tarnogórskim objętych było ponad 150 osób. W trakcie pandemii liczba osób objętych kwarantanna dochodziła nawet do 400. Obecnie jest ich tylko ok. 50, a ich liczba systematycznie maleje. Sytuacja epidemiologiczna powoli zaczyna się stabilizować, w związku z czym zadania opieki sanitarnej wracają do jednostek do tego powołanych – wyjaśnia członek Zarządu Powiatu Stanisław Torbus – Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za współpracę.

Przypominamy, że opiekę nad osobami poddanymi kwarantannie w powiecie tarnogórskim  nadal prowadzi bytomski sanepid.