Europejski tydzień zrównoważonego transportu 2020

Data publikacji: 21 września 2020

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Ten ważny dla branży i środowiska czas, przypada zawsze od 16 do 22 września. W 2020 r. inaczej niż zwykle Koleje Śląskie włączają się w akcję.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku. Zwieńczeniem tygodnia za każdym razem jest Europejski Dzień Bez Samochodu przypadający na wtorek 22 września.

Głównym celem wydarzenia jest zachęcenie ludzi do korzystania z bardziej ekologicznych form transportu. Najbardziej korzystny pod względem pozytywnego wpływu na otaczające nas środowisko, niezmiennie pozostaje transport kolejowy. Pociągi zabierają na swój pokład wiele osób jadących w tym samym kierunku, przez co emisja CO2 w przeliczeniu na jednego pasażera jest najmniejsza w porównaniu np. do samochodów, w których średnio jeżdżą 2 lub 3 osoby – a często jedna osoba jadąca do pracy, szkoły czy na uczelnię.

Pociągi, które jeżdżą w Kolejach Śląskich są nowoczesne i ekologiczne.  Generują nawet o 95% mniej co2 niż transport samochodowy.

Dodatkowo dzięki wsparciu Zarządu Województwa Śląskiego, Koleje Śląskie to przewoźnik z cenami biletów, które są jednymi z najtańszych w Polsce. Na przykład czas przejazdu pociągiem Kolei Śląskich między Tychami a Katowicami to tylko 17 minut. Jadąc samochodem potrzebujemy ponad 30 minut! Jednorazowy bilet kosztuje TYLKO 4,50. Bilet miesięczny to koszt 120 zł (nie licząc licznych ulg dla: studentów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny, dzieci i młodzieży, seniorów itp.). Za tę samą trasę jadąc samochodem jednorazowo musimy zapłacić ponad 15 złotych. Z Kolejami Śląskimi oszczędzamy czas i pieniądze!

Koleje Śląskie w tym roku ponownie włączają się w świętowanie Dnia Bez Samochodu. Pracownicy Kolei Śląskich od rana będą rozdawać specjalne niespodzianki pasażerom w pociągach. To ukłon w stronę tych osób, które wybrały w tym dniu podróż składem Kolei Śląskich.

(Foto: Koleje Śląskie)

Zadzwoń teraz