Wystawa „Chwała i świetność rodu Henckel von Donnersmarck”

Data publikacji: 23 września 2020

W drugim dniu Szlacheckiego weekendu w CEKUŚ Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Chwała i świetność rodu Henckel von Donnersmarck”.

Jej najcenniejszymi eksponatami są dwa bardzo prestiżowe ordery przekazane Centrum przez hrabiego Andrzeja Henckel von Donnersmarcka: Wojskowy i Cywilny Order Zasługi Adolfa Nassauskiego, Krzyż Wielki z Gwiazdą – drugie pod względem rangi odznaczenie przyznawane w Wielkim Księstwie Luksemburga, które otrzymali hrabia Łazarz V oraz jego syn hrabia Karol Józef oraz Suwerenny Zakon Kawalerów Maltańskich, Kawaler Honoru i Dewocji – przyznany hrabiemu Karolowi Józefowi.

Otwarcie wystawy nastąpiło w obecności konsula honorowego Księstwa Mikołaja Plucińskiego, który wspólnie z wicestarostą Sebastianem Nowakiem, dyrektorem Centrum Stanisławem Zającem oraz historykiem Arkadiuszem Kuzio-Podruckim dokonał aktu przecięcia wstęg w kolorach Wielkiego Księstwa Luksemburga. Ordery będą prezentowane do 2030 r., natomiast plansze z odznaczeniami stanowią już element stałej wystawy.

Zdjęcia: Magdalena Zaton-Mikołajczak.