Aktywne przejścia dla pieszych

Data publikacji: 21 października 2020

Przeglądu tarnogórskich aktywnych przejść dla pieszych dokonali dziś członkowie Zarządu Powiatu. Powstały one w ramach projektu „Bezpieczny pieszy. Modernizacja przejść dla pieszych na drogach powiatowych”. Przypomnijmy, że  głównym celem  tej inicjatywy była poprawa bezpieczeństwa pieszych – głównie dzieci. W sumie, w tym roku, powstało na terenie powiatu tarnogórskiego 19 tego typu rozwiązań.

Aktywne przejścia ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wykrywania złożonego z kilku, zsynchronizowanych ze sobą elementów – czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów i nawierzchni antypoślizgowej.

Przejścia zlokalizowane są na najbardziej uczęszczanych drogach powiatowych, które pokonywane są przez dzieci i młodzież przede wszystkim w drodze do szkół. W Tarnowskich Górach  powstały one w 11 lokalizacjach – przy  ulicach: Legionów, Powstańców Warszawskich, Janasa, Sienkiewicza, Wyszyńskiego, Opolskiej, Witosa, Nakielskiej, Pyskowickiej, Kościelnej i Częstochowskiej. Pozostałe 8 zostało wybudowanych na terenie gmin powiatu tarnogórskiego. Będą one sprawdzane w następnym etapie.

Głównym wykonawcą aktywnych przejść była firma Domaxz Boronowa. Łączny koszt wykonania 19 przejść to 520 757,40 zł. W budżecie na przyszły rok Zarząd Powiatu Tarnogórskiego na projekt „Bezpieczny pieszy” zaplanował kolejne 500 tys. zł.

Call Now ButtonZadzwoń teraz