„Repty” otwierają się na pacjentów po przebytym SARS-CoV-2

Data publikacji: 28 grudnia 2020

Fizjoterapeuci i lekarze z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach czekają na pacjentów, którzy chcą szybciej wrócić do zdrowia po przebytej chorobie COVID-19. To pierwsza placówka na Śląsku, która zdecydowała się na taką rehabilitację. Mogą skorzystać z niej pacjenci nie tylko z naszego regionu.
Mamy informacje ze szpitali, gdzie powstały oddziały covidowe, że pacjenci, którzy opuszczają taki oddział, są bardzo osłabieni, mają problemy z koncentracją, polineuropatię, zaburzenia równowagi, koordynacji ruchowej – mówi Norbert Komar, dyrektor Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty”. Tymczasem nasi specjaliści od lat znani są z tego, że pomagają stanąć na nogi pacjentom z zaburzeniami ortopedyczno-neurologicznymi.
„Repty” nawiązały współpracę ze szpitalami chorób płuc w Pilchowicach i Orzeszu. Tam leczeni są ludzie z COVID-19, mają pełną diagnostykę, lekarze pulmonolodzy wiedzą najlepiej czy zmiany w płucach pozwalają na podjęcie rehabilitacji i nie są dla pacjenta niebezpieczne – mówi Norbert Komar. Najlepiej, by skierowania na taką rehabilitację wystawiali lekarze pulmonolodzy nie tylko z tych placówek.
Niemniej nie wszyscy z potwierdzonym SARS-CoV-2 leżeli na oddziałach covidowych i wymagali specjalisty chorób płuc. Skierowanie na rehabilitację w naszym ośrodku może wydać także lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, o ile uzna, że pacjent wymaga rehabilitacji – dodaje Sylwia Romanowska, kierownik Działu Fizjoterapii GCR „Repty”.
O tym, jakie zastosować leczenie, decyduje na pierwszej wizycie lekarz. Może to być indywidualna kinezyterapia, elektroterapia, hydroterapia, seanse w kriokomorze, zabiegi krioazotem, ćwiczenia w basenie – wyjaśnia Sylwia Romanowska. W uzasadnionych przypadkach możemy zaproponować pacjentowi także inhalacje.


Plan pocovidowej rehabilitacji w GCR rozpisany jest na serię 10 wizyt. Pacjent ma zajęcia i zabiegi 2-3 godziny dziennie przez 2 tygodnie. Jeśli woli, może skorzystać z L-4, niemniej może też umawiać się na zabiegi w godzinach popołudniowych. Zajęcia odbywają się od 7.00 do 18.00 w Poradni Rehabilitacyjnej, Dziennym Ośrodku Rehabilitacji oraz w ramach programów unijnych „Sercu na ratunek” oraz „Stawiam na zdrowie”.
Często dochodzą do nas sygnały, że pacjenci opuszczający oddziały covidowe potrzebują pomocy psychologa – mówi dyrektor Norbert Komar. Jeśli zajdzie taka potrzeba, również ją zaproponujemy – zapewnia.

Źródło: materiał prasowy od GCR Repty

Zadzwoń teraz