Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej

Data publikacji: 1 lutego 2021

Wczoraj, w ostatnią niedzielę stycznia obchodzony był Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej – upamiętniający ofiary powojennych obozów pracy na Górnym Śląsku. Zbrodni dokonali żołnierze Armii Czerwonej, przy współudziale polskich władz komunistycznych. Ślązaków więziono w obozach tworzonych na miejscu lub wywożono do niewolniczej pracy w ZSRR

Dla uczczenia ich pamięci – przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Cichosz, wicestarosta Sebastian Nowak oraz radna Monika Oleś i radni Rady Miejskiej, wspólnie z parlamentarzystami – senator Haliną Biedą i posłem na Sejm RP Tomaszem Głogowskim, a wraz z nimi Prezes Związku Górnośląskiego – Grzegorz Franki – złożyli kwiaty i zapali znicze na ruinach dawnego obozu w tarnogórskiej dzielnicy Lasowice (utworzonego w 1945 r. w miejscu obozu hitlerowskiego) oraz przed Centrum Dokumentacji i Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w Radzionkowie.