Wspieramy obiekty UNESCO

Data publikacji: 12 lutego 2021

Wczoraj Zarząd Powiatu zdecydował o przekazaniu pod obrady Rady Powiatu projektu uchwały w sprawie przystąpienia  Powiatu Tarnogórskiego do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w roli członka wspierającego. Sprawa rozstrzygnie się na najbliższej sesji -23 lutego.

Przypominamy, że to dzięki działaniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) w 2017 roku tarnogórskie podziemia wraz z systemem odprowadzania wód zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wydarzenie to spowodowało, że miasto Tarnowskie Góry, a tym samym Powiat Tarnogórski zaistniały na turystycznej mapie świata.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zostało założone w 1953 w Tarnowskich Górach. Organizacja zrzesza pasjonatów historii ziemi tarnogórskiej. Za cel stawia sobie inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań w zakresie edukacji, kultury oraz rozwoju ziemi tarnogórskiej i jest zarządcą obiektów turystycznych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aby zostać członkiem wspierającym SMZT, należy uiścić składkę. Dla jednostek samorządu terytorialnego jest to iloczyn kwoty 25 groszy i liczby mieszkańców zameldowanych w granicach danej jednostki. W naszym powiecie wg danych GUS  na 31.12.2019 r. zamieszkiwało 140 519 osób.

Liczymy na to, że już wkrótce kolejne samorządy pójdą w ślady Powiatu Tarnogórskiego!