W kwietniu ruszają metrobusy

Data publikacji: 26 lutego 2021

W kwietniu władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii uruchomią pierwsze linie autobusowe między najważniejszymi ośrodkami jej obszaru. Wytrasowane głównymi drogami linie mają być atrakcyjną alternatywą dla jazdy samochodem. Szybkie autobusy mają jednak być tylko rozwiązaniem przejściowym do czasu, gdy rozbudowa infrastruktury kolejowej umożliwi uruchomienie kolei metropolitalnej z prawdziwego zdarzenia.

W odniesieniu do Tarnowskich Gór sprawa odnosi się do linii 820, która stanie się linią M3 oraz nowego połączenia z Gliwicami i Ożarowicami w postaci linii M14 oraz M102 czyli istniejącego połączenia Tarnowskich Góry – Radzionków – Bytom, a także linii M107 z Pyskowicami.


System linii metropolitalnych, integrujących obszar GZM, ma liczyć docelowo 30 tras. Ich atutem ma być możliwie prosta trasa i niewielka liczba przystanków, przyspieszająca podróż. – Na przykład na odcinku Katowice – Gliwice czas przejazdu skróci się o ponad 10 minut – mówi dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego Małgorzata Gutowska. Inną zaletą będzie częstotliwość, dochodząca na niektórych odcinkach do 15 minut w godzinach szczytu (a w przypadku M2 nawet co 10 minut).

(GZM)

mapa linii autobusowych
Call Now ButtonZadzwoń teraz