„Kolejówka” bezkonkurencyjna w ogólnopolskim turnieju wiedzy o Wojsku Polskim

Data publikacji: 1 marca 2021

Kadeci ZSTU w Tarnowskich Górach bezkonkurencyjni w ogólnopolskim turnieju wiedzy o Wojsku Polskim. Jestem z Was dumny – powiedział Minister Obrony Narodowej na ceremonii wręczenia nagród.

Kadeci, nad którymi patronat sprawuje 5.Tarnogórski Pułk Chemiczny im. gen. broni Leona Berbeckiego odnieśli ogromny sukces, zwyciężając w pierwszej historycznej edycji turnieju wiedzy o Wojsku Polskim „Ekstraklasa Wojskowa”, do którego doszło w piątek, 26 lutego br.
w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie.


5.pułk chemiczny od wielu lat we współpracy z Zespołem Szkół Techniczno-Usługowych realizuje szkolenie uczniów  w klasach mundurowych. Zarówno w ramach programów innowacyjnych, a także w ramach Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych oraz w Oddziałach Przygotowania Wojskowego. Kadeci wykuwają rzemiosło wojskowe podczas zajęć w pułku, realizując program MON adresowany do klas wojskowych.

Reprezentacja kadetów Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej z Zespołu Szkół Techniczno Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach wystąpiła w składzie:

kdt Estera BIELECKA – kapitan drużyny

kdt Szymon MENDEL

kdt Cezary KOWALCZYK 

W bardzo emocjonującym półfinale, zakończonym remisem, uczniowie pokonali po dogrywce kadetów ze szkoły w Stargardzie, wykazując się ponadprzeciętną wiedzą, ale też znakomitym refleksem i awansowali do finałowej rozgrywki,  gdzie ich przeciwnikami byli kadeci z Nowego Sącza. Finał, stojący na nieprawdopodobnie wysokim poziomie, w którym drużyny odpowiadały na 14 pytań zakończył się zwycięstwem naszych kadetów 13-12. 

Po drodze do finału kadeci pokonali ponad 300 uczestników w eliminacjach odbywających się w systemie e-learningowym. 

Po zakończeniu finału podczas ceremonii wręczenia nagród,  uczniowie z rąk Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, odebrali medale, puchary i nagrody rzeczowe. – Serdecznie gratuluję Wam oraz Waszym nauczycielom i wychowawcom, bo to przecież rezultat wspólnej pracy. Wykazaliście się wiedzą na temat wojska,
a to już dobry krok w kierunku służby wojskowej Życzę dalszych sukcesów jeśli chodzi o starania związane z waszą przyszłością naukową. Bardzo serdecznie wam gratuluję i dziękuję za uczestniczenie w tym konkursie– mówił szef MON-u.

Gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, podkreślił, że konkurs pokazał niezwykłą determinację uczniów. – Nie był łatwy, a wiele pytań dotyczyło naprawdę bardzo szczegółowych zagadnień z zakresu wojska, bezpieczeństwa i obronności. Wiedza uczniów i ich merytoryczne przygotowanie pokazały jednak, że jeśli chodzi o teorię, ci młodzi ludzie w niczym nie ustępują żołnierzom. Byli znakomici – chwalił generał.

Sukces nie byłby możliwy bez właściwego przygotowania, nad którymi czuwał opiekun kadetów w klasach wojskowych mjr mgr inż. Zbigniew KOWALSKI. To właśnie ten oficer przygotował uczestników turnieju i jest współtwórcą sukcesu swoich podopiecznych.

(5.Tarnogórski Pułk Chemiczny)

Call Now ButtonZadzwoń teraz