Większa możliwości testowania na Covid-19

Data publikacji: 18 marca 2021

Jeśli podejrzewasz u siebie Covid-19, nie czekaj! Wypełnij formularz online. Na podstawie przekazanych danych, dowiesz się, czy kwalifikujesz się na test. Pandemia znowu przyspiesza. Miniony tydzień to wzrost zakażeń, ale też i zgonów.

Chcesz zapisać się na test przeciw Covid-19? Wypełnij formularz

To kolejne udogodnienie dla pacjentów, którzy czują się źle i podejrzewają, że mogą mieć Covid-19. Teraz możesz zapisać się na test online. Wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny na stronie gov.pl/dom. Zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Na podstawie przekazanych przez Ciebie danych system określi, czy kwalifikujesz się do testu. Jak to działa?

1. Wejdź na stronę gov.pl/dom i kliknij w przycisk „Formularz”.
  2. Odpowiedz na pytania w ankiecie.
  3. Jeśli system zakwalifikuje Cię na test, skontaktuje się z Tobą konsultant z Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej.
  4. Otrzymasz zlecenie na test z systemu eKolejka.

Ostatnie dni to wzrost zakażeń i zgonów na Covid-19. W okresie od 9 do 15 marca odnotowaliśmy o 30% zachorowań i blisko o 25% zgonów więcej niż w poprzednim tygodniu. – To niepokojące wyniki. Mamy dynamiczny wzrost, zdecydowane przyspieszenie w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach – informuje minister zdrowia Adam Niedzielski. – Będziemy uważnie się przyglądali, co będzie działo się dalej. Kolejne nasze kroki będą podyktowane dynamiką wzrostu zakażeń w ciągu kilku najbliższych dni  – dodaje minister Niedzielski.

Obecnie zaostrzone zasady bezpieczeństwa obowiązują w województwach: mazowieckim, lubuskim, warmińsko-mazurskim oraz pomorskim. Duży odsetek zachorowań obserwujemy też w województwach: kujawsko-pomorskim, śląskim, dolnośląskim i podkarpackim.

Ruszyły szczepienia przewlekle chorych

Poniedziałek 15 marca to kolejna, ważna data w kalendarzu szczepień przeciw Covid-19. Ruszyły szczepienia osób przewlekle chorych. Przypominamy, że obecnie rejestrować mogą się:

• pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
  • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne,
  • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Dla tych pacjentów skierowania powinny zostać wystawione automatycznie. Grupa została rozszerzona także o osoby:

• u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto leczenia,
  • oczekujących na przeszczep w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2134).

Ci pacjenci muszą sami zgłosić się po e-skierowanie do lekarza prowadzącego (np. onkologa) lub lekarza POZ. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji dla tej grupy dostępne są na stronie gov.pl/szczepimysie w zakładce dla przewlekle chorych.

Trwa rejestracja seniorów – zapisz się na szczepienie!

11 marca rozpoczęliśmy rejestrację na szczepienie osób w wieku 69 lat. 18 marca uruchomimy zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja jest prowadzona zgodnie z harmonogramem:

DATAGRUPA
11.03 – 13.03Rocznik 1952
18.03 – 20.03Rocznik 1952 – 1954
22.03 – 24.03Rocznik 1952 – 1956
25.03 – 27.03Grupa 70+

–  25 marca wznawiamy rejestrację uzupełniającą dla seniorów w wieku powyżej 70 roku życia. Czekamy do ostatniego tygodnia marca z przedstawieniem kalendarza dla osób powyżej 70 lat, ponieważ dopiero wtedy będziemy mieli informacje od producentów Pfizer i Moderna dotyczące harmonogramu dostaw szczepionek – wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk.

Zachęcamy seniorów do rejestracji online. Szczegóły dotyczące zapisów dla tej grupy dostępne są TUTAJ.

Źródło: gov.pl