Konwent Powiatów Województwa Śląskiego

Data publikacji: 7 maja 2021
Grafika dekoracyjna

O Krajowym Planie Odbudowy oraz możliwości pozyskania środków europejskich z puli przypadającej Województwu Śląskiemu na lata 2021-2027 dyskutowano podczas odbytego 6 maja zdalnego konwentu powiatów województwa śląskiego.

W kwestii Krajowego Planu Odbudowy, starostowie zauważyli, że na ten moment brak jest konkretów dotyczących wysokości funduszy jak i sposobu ich pozyskania przez samorządy.

Rafał Biegański z Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przedstawił wstępne założenia Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Śląskiego oraz główne priorytety, na które będą przeznaczane środki unijne. Wśród nich znalazły się przedsięwzięcia dotyczące m.in. cyfryzacji w szpitalach, dygitalizacji zasobów publicznych oraz niskoemisyjnego transportu publicznego. Podczas konwentu dyskutowano także o konieczności wsparcia samorządów w zakresie rozbudowy infrastruktury drogowej oraz modernizacji i zakupu sprzętu dla szpitali powiatowych.