Otwarcie „Farmy fotowoltaicznej” w Kaletach

Data publikacji: 3 września 2021
STarosta Krystyna Kosmala przemawia podczas przemowy, obok burmistrz Kalet oraz Izabela Domagała

Starosta Krystyna Kosmala wraz z Wicestarostą Sebastianem Nowak uczestniczyli w oficjalnym otwarciu jednej z największych instalacji fotowoltaicznych w powiecie tarnogórskim. Utworzona na potrzeby maksymalnego obniżenia kosztów energii elektrycznej ponoszonych przez kaletański magistrat. Farma fotowoltaiczna zasila w energię elektryczną miejską oczyszczalnię ścieków w Kaletach. To kolejna inwestycja miasta Kalety, będąca liderem w naszym regionie, w kwestii wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.
– Miesięczny koszt energii elektrycznej dla miejskiej oczyszczalni ścieków to 20 tys. zł. Od teraz rachunki powinny bardzo mocno zmaleć – mówił Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet. Jednocześnie burmistrz podziękował Krystynie Kosmali za profesjonalną pracę urzędników starostwa, co przyczyniło się do sprawnego stworzenia dokumentacji i realizacji niniejszego projektu.
Jesienią 2019 r. Kalety otrzymały promesę na 917 tys. zł z funduszy unijnych na utworzenie instalacji fotowoltaicznych, w tym największej dla oczyszczalni ścieków. Projekt obejmował jeszcze trzy mniejsze instalacje, każda po 5 kW, które zamontowano na budynkach szkół w Miotku i Kaletach oraz kaletańskiego przedszkola. Ich koszt to 75 tys. zł.

Call Now ButtonZadzwoń teraz