X edycja Narodowego Czytania

Data publikacji: 7 września 2021
grupa kliku osób, kobiety i mężczyźni w przebraniach do rol Moralność pani Dulskiej

W minioną sobotę Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim wraz z członkami Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz przedstawicielami Zarządu Powiatu Tarnogórskiego wzięło udział w X edycji Narodowego Czytania.

Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

W role bohaterów wcielili się także przedstawiciele Zarządu Powiatu Tarnogórskiego  Wicestarosta Sebastian Nowak oraz członek Zarządu Stanisław Torbus.

„Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. ”

W tym roku oprócz czytania lektury członkowie stowarzyszenia zapewnili zgromadzonej licznie publiczności dodatkową atrakcję – odtworzyli scenkę teatralną z dramatu Zapolskiej. Zarówno czytający:  Helena Domańska – Dulska, Teresa Majzner- lokatorka,  Henryka Żurek- Mela oraz Stanisław Torbus – Zbyszko ( członek zarządu Powiatu Tarnogórskiego) , jak i aktorzy Grażyna Jurek-Dulska, Sebastian Nowak (wicestarosta Powiatu Tarnogórskiego) – Felicjan Dulski, Elżbieta Kulesza – Hesia, Aldona Borowiak- Mela, Michał Kierszniok- Zbyszko, Lucyna Kromkowska- Hanka, Teresa Kamińska- Juliasiewiczowa świetnie wcielili się w swoje role.

Reżyserem scenki była Henryka Borkowska-Szmatloch a całość prowadziła Stanisława Szymczyk

Było nam niezmiernie miło gościć członków stowarzyszenia podczas tego wydarzenia oraz w czasie intensywnych prób przed spektaklem. Była to okazja do spotkania nie tylko z piękną literaturą, ale przede wszystkim z wspaniałymi, pełnymi pasji i zaangażowania ludźmi.

Zdjęcia udostępnione przez członków Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim CEKUŚ

Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Źródło : CEKUŚ

Call Now ButtonZadzwoń teraz