Tyflomapy, pętla indukcyjna i ścieżka dotykowa

Data publikacji: 15 września 2021
punkt informacyjny

Nowe rozwiązania techniczne i cyfrowe wspomagające osoby ze szczególnymi potrzebami mają za zadanie ułatwić dostęp do tarnogórskiego starostwa.

Od wtorku kilka zmian w budynku starostwa przy ulicy Karłuszowiec 5 w Tarnowskich Górach. Na podłodze została zamontowana ścieżka dotykowa dla osób niewidomych i niedowidzących, która ma za zadanie ułatwić bezpieczne dotarcie do biura podawczego, punktu informacyjnego czy toalety. Oznaczenia o zmiennej fakturze na podłożu mają głównie służyć osobom niewidomym. Natomiast przy głównym wejściu została zamontowana tyflomapa – czyli mapa czytana za pomocą zmysłu dotyku lub w ograniczonym stopniu wzrokiem, która przeznaczona jest dla osób niewidomych i słabowidzących. Dodatkowo w biurze podawczym, gdzie w pierwszej kolejności trafia najwięcej interesantów zostało zamontowane urządzenie wspomagające słuch tzw. pętla indukcyjna. Ma ona pomagać szczególnie osobom z aparatami słuchowymi, poprzez odpowiednie sterowanie dźwiękami. Urządzenie ma służyć i pomagać interesantom noszących aparaty słuchowe. Tyflomapy zostaną także zamontowane w budynkach starostwa przy ulicy Sienkiewicza 16 i Mickiewicza 41 w Tarnowskich Górach.