Rusza sezon grzewczy. Tarnogórscy strażacy przypominają o zasadach bezpieczeństwa.

Data publikacji: 6 października 2021
plakat do komunikatu straży pożarnej z logotypami partnerów

Rozpoczyna się okres jesienno-zimowy, a co za tym idzie grzewczy. Aby uchronić siebie i najbliższych przed skutkami zatrucia tlenkiem węgla przypominamy o okresowym, obowiązkowym przeglądzie instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Jak informują tarnogórscy strażacy z Komendy Powiatowej PSP pierwsze poważne zdarzenie związane z zatruciem tlenkiem węgla miało miejsce pod koniec września. Wówczas czterech z pięciu domowników budynku jednorodzinnego zostało przetransportowanych do szpitala, w tym dziecko w wieku 1,5 roku. Pamiętajmy o zamontowaniu czujników tlenku węgla, który informując o podwyższonym jego stężeniu w pomieszczeniu, może uratować nam życie. Na szczęście w tej sytuacji w porę zadziałał czujnik czadu, który zaalarmował mieszkańców.

Pamiętajmy! Tlenek węgla, nazywany czadem jest bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy, a zarazem niezwykle trujący, dlatego potocznie nazywany jest również „cichym zabójcą”. Tlenek węgla uwalnia się, gdy w czasie spalania nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu do pełnego spalania różnych paliw, np. drewna, oleju, ropy, benzyny, czy gazu. Tlenek węgla wiąże się o 250-300 razy szybciej z hemoglobiną niż tlen, przez co równie szybko blokuje dopływ tlenu w organizmie.

plakat do komunikatu straży pożarnej
Call Now ButtonZadzwoń teraz