Jubileusz 150-lecia NITROERG S.A.

Data publikacji: 14 października 2021
grupa osób stoi na scenie za nimi na ścianie logo firmy

8 października 2021r. w Domu Kultury „Gama” w Bieruniu odbyły się oficjalne obchody Jubileuszu 150 lecia Nitroerg S.A. Podczas uroczystej gali wręczone zostały odznaczenia zasłużonym pracownikom, zaprezentowana została obecna działalność firmy ale również przypomniano wyjątkową historię zakładów z Bierunia i Krupskiego Młyna. Powiat także przyłączył się do składanych gratulacji i życzeń, które na miejscu przekazał członek Zarządu Powiatu Krzysztof Łoziński.


Podczas gali nagrodzone zostały 44 osoby, z których 41 otrzymało nagrodę Zasłużony dla NITROERG S.A., przyznane zostały także odznaki honorowa Zasłużony dla KGHM Polska Miedź.
Odznaczenie specjalne otrzymała też instytucja – Instytut Nafty i Gazu z Krakowa, z którym Nitroerg współpracuje w zakresie badań i rozwoju od prawie 30lat.
Obchody jubileuszu uświetnił występ pochodzącej z Krupskiego Młyna Aleksandry Orłowskiej – tegorocznej finalistki programu „Szansa na sukces”, a prywatnie córka długoletniego pracownika firmy oraz kwintet Orkiestry Ponticello z pobliskich Bojszów.

Poniżej przedstawiamy krótki i ciekawy rys historyczny powstania fabryki w Bieruniu i Krupskim Młynie na podstawie informacji zamieszczonych na stornach Nitroergu :

Powstanie Śląskiej Fabryki Materiałów Wybuchowych w Bieruniu

1 lipca 1871 roku Królewsko-Pruski Urząd w Opolu wydał kupcom Guttmann i Spółka zgodę na założenie fabryki dynamitu. Powstały zakład nosił nazwę Schlesische Sprengstoff-Fabrik (Śląska Fabryka Materiałów Wybuchowych). Rozpoczął produkcję w połowie września tego samego roku.

Utworzenie fabryki materiałów wybuchowych w Krupskim Młynie

W drugiej połowie XIX wieku Spółka przemysłowa Lignose Sprengstoffwerk GmbH podjęła decyzję o otwarciu w Krupskim Młynie zakładu produkcyjnego materiałów wybuchowych, który w 1874 roku osiągnął zakładane moce produkcyjne.

Rozwój fabryki w Krupskim Młynie

W Krupskim Młynie produkowano czarny proch strzelniczy, bawełnę strzelniczą do granatów, a następnie dynamit i ciężkie pociski artyleryjskie (bomby 20-cetnarowe), które w dużych ilościach dostarczano do armii carskiej w czasie wojny rosyjsko-japońskiej w latach 1904-1905. Znaczne dochody uzyskane podczas wojny skłoniły akcjonariuszy do rozbudowy fabryki. W niespełna 40 lat od chwili powstania, fabryka przeżywała okres świetności i rozkwitu. Produkowała materiały wybuchowe nie tylko dla wojska, ale również dla górnictwa.

19.04.1945 Uratowanie fabryki w Bieruniu przed zniszczeniem

Po rozpoczęciu II Wojny Światowej, w niedzielę, 3 września 1939 roku, wojska niemieckie zajęły Bieruń Stary. Odtąd fabryka pracowała na potrzeby III Rzeszy. Po latach wojennej zawieruchy, 28 stycznia 1945 roku, zbliżające się wojska radzieckie wyzwoliły Bieruń, Niemcy, tuż przed wejściem Armii Czerwonej, chcieli wysadzić fabrykę w powietrze.
W magazynach znajdowało się wtedy 20 ton nitrogliceryny, dynamity, lonty i zapalniki. Dwóch majstrów – Franciszek Waluga i Robert Langer (wraz z innymi odpowiedzialnymi za “dzieło zniszczenia”) – bohatersko zadbało o to, by fabryka pozostała nietknięta.

Okres powojenny. Dalszy rozwój zakładów w Bieruniu i Krupskim Młynie

Po wojnie oba zakłady w dalszym ciągu stawiały na rozwój i zwiększanie sprzedaży. Pomimo zmian charakteru produkcji cały czas unowocześniano technologię wytwarzania materiałów wybuchowych i środków strzałowych. W latach 90-tych ubiegłego stulecia obie spółki zostały przekształcone w jednoosobowe Spółki Skarbu Państwa: ZTS ERG Bieruń S.A. w Bieruniu oraz NITRON S.A. w Krupskim Młynie.

2006 Powstanie firmy NITROERG S.A.

1 grudnia 2006 roku w wyniku połączenia zakładów w ZTS ERG Bieruń S.A. i NITRON S.A. z Krupskiego Młyna powstała jedna firma NITROERG S.A. W obu lokalizacjach sprzedano wydziały tworzywowe, przeprowadzono koncentrację i optymalizację produkcji, aby nowopowstała Spółka mogła skutecznie konkurować na rynkach krajowym i zagranicznych.

2011 Dołączenie do Grupy KGHM

2 lutego 2011 r. większościowy pakiet akcji NITROERG S.A. został zakupiony przez KGHM Polska Miedź S.A., światowego lidera w produkcji miedzi i srebra rafinowanego. Dzięki wejściu NITROERG S.A. do Grupy Kapitałowej KGHM okno na świat zostało szeroko otwarte.

2013 Poszerzenie zakresu działalności o usługi wiertniczo-strzałowe

9 grudnia 2013 r. firma NITROERG S.A. przejęła spółkę Bazalt-Nitron (obecnie NITROERG SERWIS Sp. z.o.o.), która świadczy usługi w zakresie kompleksowego wykonawstwa robót wiertniczo-strzałowych. Jest także dystrybutorem środków strzałowych NITROERG S.A. na rynku kopalń odkrywkowych oraz w obszarze innych prac cywilnych wykonywanych z użyciem materiałów wybuchowych

2015 Otwarcie nowej linii do produkcji materiałów wybuchowych emulsyjnych

13 maja 2015 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej linii do produkcji materiałów wybuchowych emulsyjnych, która spełnia najnowocześniejsze wymagania technologiczne. Jej przewaga nad wcześniej używaną linią związana jest z wyższą jakością i szerszą gamą asortymentową wyrobów, niższymi kosztami produkcji, a także z większym bezpieczeństwem procesowym oraz wydajnością.

Odsłonięcie pierwszego w Polsce pomnika Alfreda Nobla

W 2017 roku, dzięki staraniom Zarządu NITROERG S.A., doszło do odsłonięcia jedynego w Polsce pomnika Alfreda Nobla. Brązowa rzeźba autorstwa Lidii Sztwiertni usytuowana jest przed siedzibą Spółki w Bieruniu.

źródło: Nitroerg S.A.

Call Now ButtonZadzwoń teraz