Dziewiąty już kalendarz Centrum

Data publikacji: 18 października 2021
dwóch mężczyzn, stoją przed stolikiem na którym leżą dwa stosy kalendarzy, jeden z mężczyn przegląda kalendarz

16 października, w Państwa ręce został oddany dziewiąty już kalendarz Centrum, który – podobnie jak poprzedni – poświęcony jest tematyce powstańczej, ale honoruje wszystkie trzy powstania śląskie. Zgodnie z tradycją kalendarzowi towarzyszy wystawa, na którą składa się sporo dodatkowych zdjęć archiwalnych, a także koneserska, limitowana Teka.

Tegoroczny projekt nosi nazwę „Metamorfozy 2022. W stulecie powstań śląskich”, a jego autorem jest Krzysztof Miller. Znany fotografik, wnuk powstańca śląskiego, podszedł do tematu w bardzo osobisty, a więc i emocjonalny sposób. Unikając patosu, pokazał przede wszystkim ludzi, tworząc przez to – jak sam powiedział: „Taką prywatną opowieść o powstaniach”. Ta opowieść to zdjęcia powstańczych oddziałów, listy, bohaterowie tej korespondencji, niebanalne ujęcia miejsc związanych z powstańczymi walkami (Góra św. Anny), sytuacje, na których złowrogi cień kładą sylwetki strzelających żołnierzy, a wreszcie pamiątki po tych, którzy już odeszli… Kalendarz zawiera dodatkowe karty z rotą przysięgi powstańczej czy słowami popularnej pieśni powstańczej. (Warto podkreślić, że jego przygotowanie było dla drukarni Digitalalbum z Mielca sporym wyzwaniem!). „Metamorfozy 2022” stały się przez to przemyślaną opowieścią, która ma swoją chronologię oraz dobrze puentujące ją zakończenie.Jest to bardzo wyjątkowy kalendarz. Praca nad nim zaczęła się praktycznie już w styczniu, ponieważ chcieliśmy uniknąć rutyny i zadęcia – powiedział w czasie wernisażu dyrektor Stanisław Zając. Podkreślił także dążenie Krzysztofa Millera do wykorzystania rodzinnych doświadczeń powstańczych (czerpanie z rodzinnego archiwum) oraz przede wszystkim – poruszenia emocji odbiorców.
Kalendarz można otrzymać w Centrum bezpłatnie (lepiej jednak z udaniem się do pałacu nie zwlekać, ponieważ nakład jest zmniejszony w stosunku do poprzednich lat), wystawę można oglądać do końca roku.
W uroczystości otwarcia ekspozycji i promocji kalendarza wzięli udział m.in. poseł Tomasz Głogowski, prezes Stowarzyszenia Góry Kultury (partner projektu) Anna Gołkowska-Dymarczyk, z Mielca przyjechał także właściciel drukarni Digitalalbum Stanisław Bryg.
Po części oficjalnej uczestnicy imprezy obejrzeli „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza w wersji odrestaurowanej cyfrowo.
METAMORFOZY 2022 W stulecie powstań śląskich
Zadanie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego
Patronat Honorowy: Starosta Tarnogórski Krystyna Kosmala
Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach
Partner projektu: Góry Kultury, Digitalalbum.pl
Sponsorzy: O&S Computersoft, Drukarnia SERIX
Zdjęcia: Maciej Goryl Fotografia
Tłumaczenie PJM: Irena Piecha

Call Now ButtonZadzwoń teraz