„Roztańczony Senior – Pocovidowy powrót do aktywności fizycznej 2.0”

Data publikacji: 20 października 2021

20 października o godz. 15:00 ruszą zapisy dla osób chcących wziąć udział w bezpłatnych zajęciach tanecznych realizowanych w ramach współfinansowanego ze środków województwa śląskiego projektu „Roztańczony Senior – Pocovidowy powrót do aktywności fizycznej 2.0”.

Zapisy na zajęcia rozpoczynają się 20 października o godzinie 15:00. W zajęciach mogą wziąć udział mieszkańcy Powiatu Tarnogórskiego, którzy ukończyli 60 rok życia. Aby zgłosić uczestnictwo należy skontaktować się z nami telefonicznie pod numerem 530 255 224. Liczba miejsc jest ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń. Zajęcia odbywać będą się w Tarnogórskim Centrum Kultury wg. ustalonego harmonogramu. Poprowadzi je Roksana Delmaczyńska – instruktorka tańca ze Studia Ruchu Endorfina. Pierwsze zajęcia już w środę 27 października o godzinie 8:30.

plakat do zajecia tanecznych seniorów, na plakacie informacje oraz kobieta w bialej koszuli i kapeluszu, z kciukiem wskazującym na napis zajecia taneczne

To druga edycja zajęć taneczno-ruchowych w 2021 roku realizowana przez Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie. Zajęcia w ramach pierwszej edycji cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczestników, a pula dostępnych miejsc wyczerpała się w zaledwie kilka dni. Duże zainteresowanie i fakt społecznej potrzeby socjalizacji środowiska Seniorów oraz poprawy ich kondycji fizycznej po pandemii COVID-19 sprawił, że Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie ponownie podjęło temat i umożliwiło starszym mieszkańcom Powiatu Tarnogórskiego udział w zajęciach taneczno-ruchowych. Wierzymy, że przyjazna forma zajęć realizowanych w środowisku rówieśników przyczyni się do poprawy kondycji psychicznej i fizycznej Seniorów w okresie pandemicznym.

Projekt „Roztańczony Senior – Pocovidowy powrót do aktywności fizycznej 2.0” realizowany jest w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Województwa Śląskiego w ramach małych grantów senioralnych „Śląskie dla Seniora”. Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie drugi rok z rzędu realizuje działania współfinansowane z małych grantów senioralnych. W roku ubiegłym, realizowaliśmy w ten sposób projekt „Senior kontra wirus” polegający na dostarczeniu do 500 Seniorów z terenu gminy Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie tzw. „Pakietów Seniora” składających się ze środków przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV 2 takich jak płyn do dezynfekcji, maseczki wielorazowe, rękawiczki oraz ulotki informacyjne. Jest nam niezmiernie miło, że drugi rok z rzędu Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego (instytucja przyznająca małe granty senioralne) docenił chęci i starania Stowarzyszenia i postanowił przyznać nam finansowanie na działania dla Seniorów.

Projekt „Roztańczony Senior – Pocovidowy powrót do aktywności fizycznej 2.0” oraz jego poprzednia edycja „Roztańczony Senior – Pocovidowy powrót do aktywności fizycznej” (projekt współfinansowany ze środków Powiatu Tarnogórskiego) to pierwsze tego typu działania realizowane w Polsce. Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie jako pierwsze w kraju postanowiło podjąć działania mające na celu przeciwdziałanie problemowi osamotnienia, niedoboru ruchu oraz izolacji Seniorów w obliczu pandemii COVID-19 wykorzystując przy tym zbawienne działanie tańca. Problem ten jest niezwykle istotny i od początku pandemii został poddany licznym badaniom na szczeblu uniwersyteckim. Jednym z nich jest badanie „Loneliness and social isolation during the COVID-19 pandemic” opublikowane na łamach Cambridge University Press, w którym opisano negatywny wpływ izolacji spowodowanej koronawirusem, określając ją „pandemią samotności”. Fatalne w skutkach osamotnienie szkodliwie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego oraz odpornościowego, obniża samoocenę, a w grupie osób starszych znacząco zwiększa ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny.

Idealnym sposobem na przeciwdziałanie zgubnym konsekwencjom pandemii są zajęcia ruchowo-taneczne dla seniorów. Wysiłek fizyczny pozytywnie wpłynie na wzrost sprawności, jednocześnie podnosząc poziom endorfin – hormonów szczęścia – które poprawią nastrój i samopoczucie uczestników zajęć. Zbliżony wiek podopiecznych i stacjonarna forma zajęć daje możliwość socjalizowania się, zawierania nowych relacji, które mogą być kluczowe w procesie ponownego wychodzenia do społeczeństwa i stanowić potrzebną formę wsparcia. Rozwój zdolności motorycznych w dużej mierze poprawi jakość życia, ponadto, uzmysłowi niebagatelny wpływ kultury fizycznej na zdrowie Seniorów.

Call Now ButtonZadzwoń teraz