Konwent Powiatów Województwa Śląskiego

Data publikacji: 21 października 2021
kilkanaście osób siedzi za stołami w kształcie litery U podczas spotkania konwentu starostów

W trakcie roboczego spotkania Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego w Pszczynie, w którym uczestniczył przedstawiciel Powiatu Tarnogórskiego Stanisław Torbus, zostały omówione prace nad uwagami do projektu Planu Transformacji dla Województwa Śląskiego na lata 2022-2026 w zakresie zdrowia.

Uczestnicy wnioskowali, by do planu transformacji wprowadzić zapisy dotyczące profilaktyki nowotworów czerniaka, płuc, jelita grubego. Podkreślali, że COVID-19 zmienił znacząco mapę potrzeb zdrowotnych województwa śląskiego i ta, tworzona w 2019 roku wymaga aktualizacji.
Stanisław Torbus zaproponował, aby w związku z planem transformacji zapisać środki dla szpitali na stypendia lojalnościowe dla studentów ostatnich lat kierunków medycznych, co mogłoby znacznie wpłynąć na pozyskiwanie nowych specjalistów dla szpitali powiatowych.

Starosta pszczyńska Barbara Bandoła jest przedstawicielem Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego w Wojewódzkiej Radzie ds. Potrzeb Zdrowotnych. Jednym z najważniejszych zadań tego gremium jest opracowanie projektu wojewódzkiego planu transformacji w zakresie zdrowia oraz jego monitorowanie i aktualizacja. Dokument ma w grudniu zostać zatwierdzony w Ministerstwie Zdrowia dla każdego z województw.

  • kilkanaście osób stoi na placu za nimi drzewa
  • kilkanaście osób siedzi za stołami w kształcie litery U podczas spotkania konwentu starostów
  • kilkanaście osób siedzi za stołami w kształcie litery U podczas spotkania konwentu starostów
  • kobieta i mezczyzna siedzą stole, za nimi flagi UE i starostwa
  • czterech mezczyzn siedzi za stolikiem podczas dyskusji

Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego, starosta bielski Andrzej Płonka, podkreśla, że jednym z największych problemów służby zdrowia jest brak lekarzy i pielęgniarek. – Trzeba wzmocnić kształcenie, co wymaga porozumienia pomiędzy ministrem zdrowia a ministrem edukacji. Musimy też powiedzieć uczciwie, ile w danym szpitalu, w zależności od stopnia referencji wynosi wycena świadczeń. Jeżeli nie będą one wycenione właściwie, będziemy dalej w każdym szpitalu generować starty. Szpitale są dzisiaj na skraju przepaści – mówi Andrzej Płonka.
Opracowane przez starostów propozycje zostaną w przyszłym tygodniu przekazane Radzie ds. Potrzeb Zdrowotnych przy wojewodzie śląskim.

Kolejnym tematem poruszonym podczas posiedzenia konwentu był rządowy program cyfryzacji samorządów. Ze środków Unii Europejskiej Polska otrzymała 2,1 mld euro na cyfryzację jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek im podległych. Środki będzie można przeznaczyć na zakup sprzętu IT i oprogramowania oraz zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych. O granty w wysokości od 100 tys. zł do 2 mln zł mogą ubiegać się jednak tylko gminy. Starostowie zauważali, że rząd kolejny raz zapomniał o powiatach. Jest to niezrozumiałe, ponieważ usługi dla mieszkańców świadczone przez powiaty – w geodezji, architekturze czy komunikacji są zinformatyzowane i wymagają ciągłych aktualizacji. Konwent przekaże w tej sprawie stanowisko. Wspólne stanowisko dotyczyć będzie także podwyżek cen gazu i prądu.

Zdjęcia – Starostwo Powiatowe w Pszczynie,

źródło – Starostwo Powiatowe w Pszczynie

Call Now ButtonZadzwoń teraz