,,Kulturowy Zawrót Głowy”

Data publikacji: 22 października 2021
młodziez pozuje do zdjećia na Gubałówce, na drugim planie góry i Zakopane

Tarnogórska młodzież z Wieloprofilowego Zespołu Szkół oraz Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej poszerzając swoje horyzonty wzięła udział w projekcie ,,Kulturowy Zawrót Głowy”. Projekt ten zrealizowano w ramach Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży.

Wspólnie z uczniami z 22 Liceum Ogólnokształcącego w Mikołajowie na Ukrainie spotkaliśmy się w pensjonacie w Białym Dunajcu nieopodal Zakopanego. Naszym animatorem wymiany i tłumaczem był Bartosz, który starał się spajać nas i uczyć się siebie wzajemnie, lecz głównym celem wymiany była nauka poprzez zabawę, pokazanie pięknych górskich miejsc w Polsce, kultury, przyzwyczajeń- mówi jeden z opiekunów i koordynatorów Michał Kos.

Zwiedziliśmy razem piękną Gubałówkę, na której zatańczyliśmy poloneza, spacerowaliśmy po Zakopanem, zrobiliśmy zakupy na Krupówkach, później wszyscy razem weszliśmy na Morskie Oko, a niektórzy z nas nawet wyżej na Czarny Staw pod Rysami. Mogliśmy również poczęstować gości naszymi tradycyjnymi daniami, śpiewać piosenki i nauczyć się języka. Przekazaliśmy również naszym znajomym upominki ufundowane przez Tarnogórskie Starostwo. My również otrzymaliśmy od nich informacje o ich kraju, co prawda, Ukrainę oglądaliśmy na ekranie, lecz ich wielki zapał z jakim opowiadali o swojej ojczyźnie, obyczajach i kulturze pozwolił nam przenieść się do ich rodzinnych miejsc.

Poprzez Polsko-Ukraińską Wymianę Młodzieży mogliśmy praktykować nasze języki i angielski, uczyć się akceptacji i tego, że każdy z nas jest wyjątkowy, ważny i równy sobie. Zapewne każdy z nas, my oraz nasi koledzy, przywiozą ze sobą pamiątki w postaci wspaniałych wspomnień. Wymiana młodzieży przyczyniła się również do lepszego poznania i zaprzyjaźnienia młodzieży naszych powiatowych szkół.
– tak podsumowali trwające 8 dni wydarzenie organizatorzy i koordynatorzy Beata Kusiak #ceehtg i Michał Kos #wzstg

Call Now ButtonZadzwoń teraz