Wyniki tych badań zmieniają podręczniki do historii

Data publikacji: 29 października 2021
trzech męzczyzn podczas konferencji stoi na ściance z logo politechniki ślaskiej

Dzisiaj podczas konferencji w Kopalni Zabytkowej Srebra w Tarnowskich Górach przedstawione zostały wyniki badań i analiz, które zmieniają naszą obecną wiedzę o historii ziemi tarnogórskiej. Naukowcy z Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przeprowadzili badania i analizy warunków pracy zawodów przemysłowych, które wykazały, że srebro i ołów na terenie dzisiejszego Bytomia i Tarnowskich Gór wydobywano już w IX wieku.

W Zabytkowej Kopalni Srebra – obiekcie światowego dziedzictwa Unesco, odbyła się dzisiaj konferencja podsumowująca pewien etap badań. Efektem jest publikacja (dwa tomy zostały już wydane, a trzeci jest w trakcie tworzenia). I na tym nie koniec. Naukowcy już są w trakcie prowadzenia kolejnych badań.
Turyści również mogą zapoznać się z wynikami badań dzięki wystawie. Plansze można oglądać w kopalni (w galerii pod kopułą).
Projekt „Laboratorium Badań i Analiz Warunków Pracy Zawodów Przemysłowych” realizowany jest w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2016-2019

źródło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Call Now ButtonZadzwoń teraz