Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Tradycji Śląskiej prezentuje film „GYMIZA NASZY OMY”

Data publikacji: 17 listopada 2021
trzy kobiety stoja obok siebie trzymają w dłoniach słoiki

Gymiza jest to nazwa regionalnej autorskiej potrawy charakterystycznej dla terenu, na którym funkcjonuje lokalna grupa działania z miejscowości Orzech. W skład gymizy wchodzą warzywa zebrane w ogródku późną jesienią: marchewka, pietruszka, seler, por, zielone lub mało dojrzałe pomidory, czosnek, kalafior, papryka słodka, pieczarki.

Wszystkie warzywa zostają zmielone w maszynce o dużych oczkach, następnie zostają starą metodą zasolone i całościowo są przechowywane w glinianym naczyniu w piwnicy. Gymiza używana jest jako przyprawa do zup, przyprawiania kaszy, smażenia mięs, ryb, jajecznicy oraz wielu innych dań. Ta metoda przechowywania i konserwowania produktów jest kultywowana od ponad stu lat.

Gymiza otrzymała status Marki Lokalnej przyznawanej przez Lokalną Grupę Działania LGD.
Zadanie współfinansowane ze środków Powiatu Tarnogórskiego