Nagroda „Orła i Róży” – prezentacja tegorocznych laureatów

Data publikacji: 3 grudnia 2021
Starosta Krystyna KOsmala wręcza nagrody

Dziś prezentujemy Państwu laureatów prestiżowej, powiatowej nagrody „Orła i Róży”. To wyróżnienie, przyznawane przez Radę Powiatu Tarnogórskiego na wniosek Kapituły Nagrody, jest wręczane osobom oraz instytucjom z powiatu tarnogórskiego, które wyróżniają się w swojej działalności kulturalnej, sportowej, społecznej oraz charytatywnej. Wręczenie nagród odbyła się w miniony wtorek, podczas XXXVI sesji Rady Powiatu Tarnogórskiego.

Nagrody wręczyła Przewodnicząca Kapituły Starosta Tarnogórski Krystyna Kosmala. To wyjątkowe wyróżnienie otrzymały dwa prężnie działające podmioty, które od kilku pokoleń rozsławiają powiat tarnogórski:

Chór Mieszany „Harfa” w Radzionkowie

oraz

Stowarzyszenie Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestry Dętej przy Parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach

Zapraszamy do zobaczenia materiału filmowego z uroczystości:

Film także z napisami bezpośrednio na kanale YouTube – kliknij na wyświetlanym filmie w ikonkę „Obejrzyj w YouTube”.

przedstawiciele kamiliańskiej orkiestry dętej wraz z członakmi zarządu powiatu oraz przewodniczącym rady powiatu

„Stowarzyszenie Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestry Dętej zrzesza członków orkiestry, która od ponad siedmiu dekad działa przy Parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach i nieustannie przyczynia się do wzbogacania życia kulturalnego Powiatu Tarnogórskiego. Przyznanie nagrody Orła i Róży dla stowarzyszenia, które jest kontynuatorem dotychczasowej działalności i dorobku artystycznego orkiestry, będzie pięknym uhonorowaniem oraz zasłużonym wyróżnieniem jej członków za działalność na rzecz upowszechniania i rozwoju muzyki instrumentalnej oraz za wkład w pielęgnowanie tradycji i kultury regionalnej. Muzycy uświetniają swoimi występami uroczyste obchody świąt państwowych, samorządowych i kościelnych, a ich częste występy w programach telewizyjnych, stanowią niebagatelny wkład w promocję Powiatu Tarnogórskiego (…)” – mówił Przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Cichosz.

starosta krystyna Kosmala wręcza nagrody członkom orkiestry

„Większość członków kamiliańskiej orkiestry to mieszkańcy Powiatu Tarnogórskiego. Nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy, którzy na licznych warsztatach muzycznych, szlifują swoje talenty. Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta to grupa zdolnych łudzi, w przedziale wiekowym od 12 do 87 lat, których łączy zamiłowanie do muzyki, a to przekłada się na wręcz rodzinną atmosferę w zespole. Dla jej podkreślenia, członkowie orkiestry są co roku honorowani przez swoich kolegów nagrodą „Muzycznego Kamilka (…)” – kontynuował Przemysław Cichosz

przedstawiciele chóru Harfa wraz z członkami zarządy i przewodniczącym rady powiatu

„Ziemia śląska, radzionkowska od wieków słynie z dobrego muzykowania, te słowa stają się adekwatne jak nigdy dotąd. Ziemia radzionkowska od 102 lat słynie z dobrego muzykowania, muzykowania chóru, który stał się wizytówką i wielką dumą radzionkowskiej społeczności. Tyle przemian, tyle pokoleń, burzliwej historii a „HARFA” wciąż trwa, śpiewa i wcale nie zamierza zwalniać. 102 lata historii ująć w kilku słowach jest bardzo ciężko, ale postaram się Państwu ją przybliżyć (…)” – mówił Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego Kazimierz Gwóźdź

„Chór „HARFA ”w swoim repertuarze posiada utwory świeckie, sakralne, pieśni z literatury klasycznej z różnych epok. Pieśni biesiadne, rozrywkowe, ale także repertuar poważniejszy, opery, operetki, sięgnął także po muzykę musicalową. Zasługi i nagrody chóru „HARFA” . Śpiewacy z Radzionkowa mają mnóstwo nagród. Wymienię tylko te najważniejsze informacje: zaczynam od roku 1924 Pierwsza zdobyta przez Chór Męski Radzionkowa to drugie miejsce podczas Zjazdu Okręgu Piekary-Szarlej. Dla członków najważniejsze wyróżnienia i odznaczenia za całokształt działań promujących kulturę to:
– Medal Stulecia Związku Śląskich Kół Śpiewaczych, Trzy Złote Odznaki „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”, nadane przez Sejmik Województwa Śląskiego, oraz trzy Odznaczenia w tym Złote z brylantem, oraz dwie Odznaki z Wieńcem Laurowym nadane przez Śląski Związek Chórów, oraz odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niewątpliwie najważniejszym dla członków Chóru Mieszanego „Harfa” w Radzionkowie było osobiste spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II w 1990roku. Artyści nie tylko spotkali się z Ojcem Świętym ale mieli również dla niego okazję zaśpiewać. Warto wspomnieć także o zagranicznych występach „HARFY” pod Kierownictwem Barbary Stanisz a szczególnie w Wiedniu w 1999r, oraz w Lwowie.
Artyści mają na swoim koncie dwie płyty CV: „Kolędy i Pastorałki” oraz płytę z pieśniami sakralnymi „GŁOŚ IMIĘ PANA” i wiele wiele wyjazdów spotkań, doświadczeń (…) – kontynuował Kazimierz Gwóźdź

Nagrody odebrali przedstawiciele Chóru „Harfa” Pani Jadwiga Wylenżek, Barbara Stanisz i Józef Mitas.

W imieniu Orkiestry nagrodę odebrali Panowie: Wiktor Sobota, Franciszek Miklis oraz Aleksander König.