Zasłużony kulturze „Gloria Artis”

Data publikacji: 9 grudnia 2021
odznaczenie medal

W miniony piątek w Sali Tradycji 5 Pułku Chemicznego odbyła się ceremonia wręczenia złotego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla ojca kanonika płk. w st. spocz. Jana Golonki. Gratulacje oraz wyrazy uznania w imieniu Starosty złożył Krzysztof Łoziński – członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego.

Wręczenia odznaczenia dokonał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński w obecności dowódcy garnizonu płk. Mirosława Kobrynia. W tej szczególnej ceremonii udział wzięli również posłowie, przedstawiciele władz samorządowych, dowództwa generalnego oraz podprzeor klasztoru Paulinów – czytamy na stronie 5 Puku Chemicznego.

Były kapelan garnizonu tarnogórskiego o. płk Jan Golonka jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem  sztuki, Kanonikiem Kapituły Katedralnej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, członkiem komisji opieki nad „Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej”, laureatem nagrody imienia Juliusza Ligonia i nagrody Karola Miarki.

Ojciec kanonik płk w stanie spoczynku Jan Golonka prowadził również badania naukowe i był współautorem wielu pozycji czytelniczych. W 2012 roku został odznaczony „Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski”.

kilkunastu mezczyzn soi w ławkach kaplicy, w piereszym rzędzie żolnierze
ołtarz w drugim planie księża

Źródło: www.5pchem.wp.mil.pl