Synoptycy zapowiadają odwilż. Uwaga na zamarzniętych zbiornikach wodnych

Data publikacji: 28 grudnia 2021
zamarznięte jezioro, strazak wyciga z jeziora topiaca się osobę,

Po kilku mroźnych dniach nastąpi nagły wzrost temperatury. Ocieplenie, które zapowiadają synoptycy, będzie miało wpływ na gwałtowne topnienie pokrywy lodowej zamarzniętych zbiorników wodnych. Lód stanie się kruchy i niebezpieczny między innymi na zbiornikach w Pniowcu, Nowym Chechle, Świerklańcu, czy w Kaletach. Pokrywa lodowa gwałtownie się zmniejszy, co może grozić śmiertelnym niebezpieczeństwem dla osób chcących spacerować po takich zbiornikach!

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Czyjaś obecność na lodzie nie może zagwarantować bezpieczeństwa innym osobom. Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne!

• Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie!
• Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są: ujścia akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i wszelkie miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
• Nie narażajmy się niepotrzebnie i stosujmy zawsze zasady bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć niepotrzebnej tragedii!

Jeśli jesteśmy świadkami, że na lodzie bawią się pozostawione bez opieki dzieci, lub spacerują beztroscy ludzie, zawsze należy reagować i dzwonić pod alarmowy numer 112, aby powiadomić odpowiednie służby.


Zachęcamy do zapoznania się z e-podręcznikiem Załamanie lodu i pomoc osobom tonącym.

Źródło KGP

Call Now ButtonZadzwoń teraz