Po kilku mroźnych dniach nastąpi nagły wzrost temperatury. Ocieplenie, które zapowiadają synoptycy, będzie miało wpływ na gwałtowne topnienie pokrywy lodowej zamarzniętych zbiorników wodnych. Lód stanie się kruchy i niebezpieczny między innymi na zbiornikach w Pniowcu, Nowym Chechle, Świerklańcu, czy w Kaletach. Pokrywa lodowa gwałtownie się zmniejszy, co może grozić śmiertelnym niebezpieczeństwem dla osób chcących spacerować po takich zbiornikach!
Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Czyjaś obecność na lodzie nie może zagwarantować bezpieczeństwa innym osobom. Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne!
• Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie!
• Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są: ujścia akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i wszelkie miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
• Nie narażajmy się niepotrzebnie i stosujmy zawsze zasady bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć niepotrzebnej tragedii!
Jeśli jesteśmy świadkami, że na lodzie bawią się pozostawione bez opieki dzieci, lub spacerują beztroscy ludzie, zawsze należy reagować i dzwonić pod alarmowy numer 112, aby powiadomić odpowiednie służby.
Zachęcamy do zapoznania się z e-podręcznikiem Załamanie lodu i pomoc osobom tonącym.
Źródło KGP