Wydział komunikacji w liczbach za 2021 rok

Data publikacji: 2 stycznia 2022
dziewczyna stoi przy drzwiach, w ręku trzyma kartki, na drzwiach opis wydział komunikacji

Od wczoraj zmieniła się wysokość mandatów za wykroczenia drogowe popełniane przez kierowców. W powiecie tarnogórskim tylko w ubiegłym roku wydano ponad 3300 praw jazdy, więc warto pamiętać o wprowadzonych zmianach. Zapraszamy na podsumowanie ubiegłego roku przez pracowników tarnogórskiego wydziału komunikacji.

Jak wynika, ze statystyk prowadzonych przez pracowników wydziału komunikacji w naszym powiecie obecnie zarejestrowanych jest ponad 125 tys. pojazdów.

W minionym 2021 roku do wydziału komunikacji wpłynęło prawie 13 tys. dokumentów dotyczących rejestracji pojazdów. Nowych pojazdów zarejestrowano 1233, w tym sprowadzonych z zagranicy było 13.

Mieszkańcy powiatu sprowadzili z zagranicy i zarejestrowali przez wydział komunikacji 3400 pojazdów, z czego najstarszy to Renault z 1955 roku. Ponad 9500 zarejestrowanych w ubiegłym roku, to pojazdy już wcześniej rejestrowane na terenie kraju.

Najczęściej kupowany samochód w powiecie to HATCHBACK, KOMBI, COUPE, SEDAN.

Urzędnicy wydziału komunikacji wydali ponad 11 tys. tablic rejestracyjnych, w tym indywidualnych 44, motorowerowych 210, tymczasowych 670, 56 zabytkowych i motocyklowych/ciągnikowych 829. Wydział prowadził czynności, gdzie wydano ponad 16 tys. decyzji dot. rejestracji pojazdów, w tym ponad 2 tys. o wyrejestrowaniu. Przyjęto 5,5 tysiąca zawiadomień o sprzedaży pojazdów. Wydano też ponad 6,5 tys. potwierdzeń dla innych urzędów.

Jakie pojazdy najczęściej w 2021 roku mieszkańcy powiatu rejestrowali :

– samochód osobowy 9532,

– ciężarowy 948,

– motocykl 637,

– przyczepa lekka 254

– naczepa 185,

– przyczepa specjalna 71, rolnicza 43, ciężarowa 149,

– motorower 189,

– ciągnik rolniczy 150,

– ciągnik samochodowy 123,

– samochód specjalny 109,

– autobus 46,

Prawo jazdy i pozostałe uprawnienia.

W 2021 roku wydano 3300 praw jazdy kat B, 510 kat A, 638 kat C i 181 kat D. ponadto wydano 4 pozwolenia tramwajowe i 627 na traktor.

Niestety w tym też czasie zarejestrowano w systemie ponad 300 prawo jazdy, które zostały zatrzymane kierowcom z różnych powodów.

Dla mieszkańców najważniejszym jest, aby szybko i sprawnie załatwić sprawę w urzędzie. Z danych kolejkomatu czyli elektronicznego systemu rejestracji spraw wynika, że powiatowy wydział komunikacji tylko przez 8 miesięcy ubiegłego roku miał 60 000 interesantów. Dlatego też, aby usprawnić system obsługi na bieżąco wprowadzane są zmiany mające na celu ułatwić załatwianie spraw.

dziewczyna stoi obok kolejkomatu w pomiesczniu strasotwa
awatar strona internetowa klejkomat - internetowa  rezerwacja kolejki