15 marca Światowym Dniem Konsumenta

Data publikacji: 15 marca 2022
na zdjeciu kobieta przy biurku, obok napis powiatowy rzecznik konsumentów i r telefonu 32 381 81 07

W tym dniu warto przypomnieć konsumentom prawa i obowiązki. Pamiętajmy, że zawsze w sytuacjach trudnych, skomplikowanych lub niejasnych możemy liczyć na wsparcie Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Dziś życzymy konsumentom udanych i dających radość zakupów, bezpiecznych i satysfakcjonujących transakcji, rzetelnie realizowanych umów oraz poszanowania praw konsumenckich ze strony przedsiębiorców.

Mając także na uwadze szczególną sytuację związaną z napływem obywateli Ukrainy, którzy również stają się uczestnikami obrotu gospodarczego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił infolinię konsumencką po ukraińsku:
22 290 89 16 lub 801 440 220
po odsłuchaniu pierwszego komunikatu należy wybrać 5

W piątek 18 marca wydłużony będzie czas poradnictwa w na infolinii konsumenckiej, do godz. 22:00

Elektronicznych porad konsumenckich po ukraińsku udzielać będzie także Konsumenckie Centrum e-Porad – maile należy wysyłać na adres uaporady@dlakonsumentow.pl.

Natomiast w czwartek, 17 marca, o godz. 13:00 UOKiK organizuje webinarium nt. polubownego rozwiązywania sporów konsumenckich. Transmisja będzie dostępna na stronie: https://www.infoliniakonsumencka.pl/live

Przy tej okazji rzecznik konsumentów przypomina o zasadach, które warto pamiętać dokonując zakupów na odległość, czy na pokazach.

W takich przypadkach konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy.

Prawo to jednak w niektórych sytuacjach nie ma zastosowania lub jest ograniczone (m.in. gdy umowa jest zrealizowana na Twoje indywidualne zamówienie, gdy rzecz została dostarczona w zapieczętowanym opakowaniu, wyrobów medycznych, na wydarzenia rozrywkowe z oznaczonym terminem, czy o udział w imprezie turystycznej).

Uprawnienie do odstąpienia od umowy nie przysługuje również w przypadku zakupów dokonanych w sklepach stacjonarnych.

Dla celów dowodowych, oświadczenie o odstąpieniu od umowy najlepiej wystosować na piśmie, z zadbaniem o potwierdzenie doręczenia pisma do przedsiębiorcy.

Konsument zobowiązany jest odesłać towar niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Sprzedawca zobowiązany jest do zwrotu pobranego świadczenia pieniężnego niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia.

Przedsiębiorca może wstrzymać się ze zwrotem pieniędzy do chwili otrzymania zwracanej rzeczy lub potwierdzenia jej odesłania.

Przed przystąpieniem do działania warto jednak skontaktować się z rzecznikiem konsumentów. Pozwoli ci to uniknąć różnych błędów czy to przy składaniu reklamacji, czy podjęcia interwencji do przedsiębiorcy, upewnisz się w swych prawach i ugruntujesz wiedzę.

Call Now ButtonZadzwoń teraz