Powiatowa Reprezentacja Młodzieży – warsztaty w Pyzówce

Data publikacji: 24 maja 2022
zdjecie grupowe młodzieżywraz z opiekunami w tle widac góry

Powiatowa Reprezentacja Młodzieży Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach uczestniczyła w wycieczce integracyjnej z kursem języka ukraińskiego. W wydarzeniu uczestniczyło 60 uczniów szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Tarnogórski.

Wycieczka odbyła się w dniach 20-22 kwietnia bieżącego roku. Poniżej prezentujemy notkę przygotowaną przez uczestników tego wydarzenia.

„W pierwszy dzień zdobyliśmy magiczną górę Wdżar – wejście nie należało do najłatwiejszych, ale wspólnymi siłami daliśmy radę, a rozciągające się na szczycie widoki zrekompensowały wysiłek. Zwiedziliśmy również drewniany kościółek w Dębnie Podhalańskim – jedyny obiekt na Podhalu wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz sanktuarium maryjne w Ludźmierzu. Wśród uczestników była z nami Veronika z Ukrainy, uczennica Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach, która przygotowała wzruszające prezentacje o kulturze Ukrainy i zniszczeniach, jakie spowodowała trwająca wojna. Odpowiadała też na liczne pytania dotyczące języka i jej spostrzeżeń dotyczących życia w Polsce.

Drugiego dnia zdobyliśmy Gubałówkę, zwiedziliśmy kościół i cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Przewodnik odkrył przed nami wiele tajemnic tego regionu, a widoki znowu nas zachwyciły. Spędziliśmy wspólnie czas na Krupówkach, a na koniec udaliśmy się na zasłużony relaks w Termach w Białce Tatrzańskiej. Wypoczęci wróciliśmy do pensjonatu „U Zosi” na przepyszne pierogi. Drugi dzień zakończyliśmy warsztatami językowymi poprowadzonymi przez Panią Zofię Taborowską- filologa języka rosyjskiego. W czasie spotkania poznaliśmy litery alfabetu rosyjskiego i ukraińskiego oraz podstawowe zwroty i reguły obu języków. Przy dźwiękach gitary śpiewaliśmy piosenki rosyjskie, ukraińskie i oczywiście polskie.

W trzeci – ostatni dzień udaliśmy do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, gdzie na świeżym powietrzu mogliśmy uczyć się i doświadczać zjawisk fizycznych, które nie raz nas zaskoczyły, a przy okazji świetnie się bawiliśmy!

Serdecznie dziękujemy Starostwu Powiatowemu za dofinansowanie wyjazdu młodzieży, Pani Ewie Mann z Technikum nr 13 w Radzionkowie za opracowanie dokumentacji wyjazdu, Pani Zofii Taborowskiej za opracowanie programu wycieczki i pełnienie roli pilota wycieczki oraz prowadzenie warsztatów językowych, paniom opiekunkom: Katarzynie Gąsewicz- Klubie z ZSG-H, Izabeli Ruba-Gałuszce z CEEH, Teresie Wtorek z I LO im. S. Sempołowskiej, Małgorzacie Wesołek z WZS za poświęcony czas i serce oraz wszystkim uczniom za aktywny udział.

Notatkę opracowali Jarosław Wesołek z ZSCH-MiO – kierownik wycieczki i sekretarz PRM oraz Natalia Skokalska z klasy IIB technik ortopeda z ZSCH-MiO

Call Now ButtonZadzwoń teraz