Uczestnicy rajdu rowerowego z wizytą u starosty

Data publikacji: 7 czerwca 2022
kilka osób trzyma flagi

Klub Turystyki Rowerowej przy parafii N.M.P.J. w Orzechu na początku maja br. zorganizował Rowerowy Rajd Partnerski na trasie Tuchola-Tarnowskie Góry, w którym uczestniczyło dziesięcioro rowerzystów, mieszkańców naszego powiatu.

Pod koniec maja rowerzyści osobiście podzielili się wrażeniami z rajdu i podziękowali za pomoc w jego organizacji. Przedstawiciele klubu wręczyli staroście Krystynie Kosmali i wicestaroście Sebastianowi Nowakowi pamiątkowe zdjęcia z wyprawy.

Trasa rajdu wiodła uczestników przez Tucholę, Gniezno, Inowrocław, Kruszwicę, Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu, Kalisz i Wieluń do Tarnowskich Gór. Przy pięknej pogodzie, sprzyjającym wietrze w plecy i bez żadnego defektu rowerzyści zwiedzili między innymi rowerowe trasy w Borach Tucholskich, Wzgórze Lecha z Katedrą Św. Wojciecha w Gnieźnie, tężnie uzdrowiskowe w Inowrocławiu, Mysią Wieżę w Kruszwicy, licheńskie Sanktuarium, Bazylikę Św. Józefa w Kaliszu i wiele innych, mniej znanych atrakcji. Codzienny dystans pokonywany rowerem zawierał się w przedziale 80-90 kilometrów. Trasa rajdu obejmowała przejechanie kilku odcinków transportem kolejowym.

  • Nasze jednolite, rowerowe koszulki, wykonane w barwach i opatrzone herbem powiatu tarnogórskiego, stały się przyczynkiem do wielu ciekawych rozmów z napotkanymi po drodze ludźmi – relacjonuje Michał Nolewajka, komandor rajdu – Najbardziej niespotykaną przygodą, jaka zdarzyła nam się po drodze, był koncert strażackiej orkiestry dętej, który specjalnie dla nas, na poboczu gminnej drogi w malutkiej wielkopolskiej wsi, zagrali wracający z obchodów Dnia Strażaka muzycy.
  • Po drodze towarzyszyły rowerzystom flagi partnerskich powiatów: tucholskiego i tarnogórskiego, wszakże jednym z celów projektu, była promocja partnerstwa, którego dwudziestolecie zawarcia obchodzimy właśnie w tym roku.
    Rajd współfinansowany był ze środków powiatu tarnogórskiego, w ramach realizacji zadania publicznego z dziedziny wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu.
  • To drugi zorganizowany wspólnie z naszym powiatem rajd rowerowy, na który niestety tym razem musieliśmy trochę poczekać. W ubiegłym roku nasze plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. – dodaje komandor – Co roku członkowie naszego klubu włączają się aktywnie w pomoc przy organizacji największej rowerowej imprezy w regionie, jaką jest organizowany przez powiatową jednostkę kulturalną, Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śl., Rowerowy Rajd Szlachecki.
    Rajd miał również swój epilog. Kilka dni po szczęśliwym powrocie do domu jego uczestnicy odwiedzili siedzibę naszego Starostwa, spotykając się ze Starostą Tarnogórskim p. Krystyną Kosmalą oraz Wice Starostą p. Sebastianem Nowakiem. W trakcie spotkania, nawiązującego do obchodzonej w tym roku rocznicy zawarcia umowy partnerskiej, dzieląc się z wrażeniami z rajdu, uczestnicy podziękowali za możliwość odwiedzenia powiatu tucholskiego.
    Klub Turystyki Rowerowej powstał w 2014 roku i tworzą go rowerzyści m.in. z Orzecha, Nakła Śląskiego, Radzionkowa, Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego.
Call Now ButtonZadzwoń teraz