Pierwsze oszustwa metodą „na węgiel” – policjanci apelują o czujność

Data publikacji: 26 września 2022
awatar policja i węgiel

Chcesz kupić opał na zimę? Węgiel, pellet? Uważaj na internetowych oszustów. W przeciągu kilku ostatnich dni do tarnogórskiej policji wpłynęły zawiadomienia o oszustwach przy zakupie węgla. Mieszkańcy stracili po kilka tysięcy złotych.

Jak podaje rzecznik tarnogórskiej policji przestępcy wykorzystują każdą okoliczność. Obok oszustw „na wnuczka”, „na policjanta”, pojawiają się nowe. Tym razem przestępcy wykorzystują sytuację związaną z opałem.

Do tarnogórskiej Policji zgłosiły się osoby, które zostały oszukane. 65-letni tarnogórzanin szukał ofert sprzedaży węgla w internecie. Znalazł firmę, która oferowała każdy rodzaj opału, w tym węgla. W oferowanej cenie był już wliczony przywóz. Dostawa miała być zrealizowana w ciągu 10 dni. Z początku wszystko wyglądało, jak powinno. Zamówienie zostało złożone i przelew na wskazany numer konta też został zrealizowany. Od tego momentu firma sprzedająca węgiel nie wysłała żadnego potwierdzenia, numer telefonu był już był nieaktywny, a wiadomości poczty elektronicznej pozostawały bez odpowiedzi. Pokrzywdzony dopiero wtedy zorientował się, że został oszukany.

Natomiast 32-latka z mniejszej miejscowości w powiecie tarnogórskim, została oszukana przez poznanego przez internet mężczyznę. W tym przypadku pokrzywdzona mogła się nie spodziewać, że zostanie oszukana. Mężczyzna po jakimś czasie znajomości oświadczył, że ma kolegę, który sprzedaję węgiel po okazyjnej cenie. 32-latka zebrała zamówienia od znajomych i wpłaciła pierwszą część należności. Druga część miała być wpłacana kierowcy. Podała adresy do dostawy surowca. Gdy w umówionym dniu towaru nie było, kontakt ze znajomym już był utrudniony. Nie odbierał połączeń i nie odpisywał. Pokrzywdzona wtedy postanowiła zawiadomić policję. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą tarnogórskiej komendy zajmą się teraz odzyskaniem utraconych pieniędzy.

Co możemy zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustwa? Przede wszystkim warto korzystać z oficjalnych serwisów. Natomiast na pewno, nie warto ufać każdemu ogłoszeniu w popularnych serwisach sprzedażowych publikowanych w internecie. Osoby, które zamieszczają tego typu oferty, bardzo często robią to po prostu dla szybkiego zysku. Jeśli uda się im kogoś naciągnąć, zwyczajnie urywają kontakt.

Jeżeli oferta zamieszczona w sieci wydaje się nam wiarygodna, warto zadzwonić do danej firmy i zapytać, czy prowadzi oficjalną stronę internetową ze sprzedażą. Uczciwa firma handlowa udostępni swoje dane.

Ważne!
• Nie wierzmy we wszystko co przeczytamy! Super oferta, zaniżona cena-to sygnały, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.
• Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych.
• Nie odpowiadajmy na oferty „super okazji”, przesyłane na e-maila. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy załączonych w takich wiadomościach linków.

źródło: KPP Tarnowskie Góry link do strony Oszustwa

Call Now ButtonZadzwoń teraz