Jak nie dać się oszukać „na węgiel, wnuczka i dopłatę do paczki” ? Profilaktyczna konferencja powiatowa Bezpieczny Senior

Data publikacji: 25 października 2022
Grypa osób, które siedzą na stołkach blisko siebie. W centrum kobieta w różowej bluzce, która uśmiecha się.

Wczoraj odbyła się I powiatowa konferencja profilaktyczna pn. „Bezpieczny Senior”. W przepięknych wnętrzach Pałacu Donnersmarcków w Nakle Śląskim zgromadziło się blisko 100-u słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wśród prelegentów byli przedstawiciele policji, straży pożarnej, służby zdrowia, lasów państwowych i prokuratury. Podczas otwarcia konferencji była obecna Starosta Krystyna Kosmala oraz członek zarządu Stanisław Torbus.

Uczestnicy, a mianowicie nasi szanowni seniorzy, już nie jedno w życiu widzieli, jednak każde takie spotkanie umacnia w przekonaniu, że mieszkamy w powiecie bezpiecznym- gdzie przyświeca idea, że lepiej zapobiegać niż żałować. Dlatego warto mówić, jak się zabezpieczyć, jak reagować, na jakie zachowania być wyczulonym oraz czego absolutnie nie należy robić.
Chodź słuchacze UTW sami uczestniczyli w kampanii przestrzegającej przed oszustami, to chętnie swoją wiedzę uzupełniają o nowe wiadomości i informacje.

Podczas konferencji prokurator Anna Szymocha-Żak – szefowa tarnogórskiej prokuratury przedstawiła jakie w ostatnich miesiącach oszustwa i inne przestępstwa dokonywane są na szkodę seniorów w powiecie tarnogórskim. Prokurator powiedziała także czego absolutnie nie należy robić, aby nie stać się ofiarą przestępstwa- podając przykłady nieroztropnego zachowania prowadzącego do pozbycia się często całych swoich oszczędności.

Wykład z zakresu przestępstw i wykroczeń uzupełnili policjanci asp. Łukasz Jakubowski z ruchu drogowego tarnogórskiej komendy oraz kom. Damian Ciecierski ekspert z zakresu profilaktyki i prewencji kryminalnej komendy wojewódzkiej policji. Funkcjonariusze omówili zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a także nowe sposoby oszustw związanych z zakupem opału. Spore wrażenie na słuchaczach wywarły podane przez kom. Ciecierskiego dane na temat łącznych strat poniesionych przez seniorów województwa śląskiego w ostatnich kilku latach, a także cytowane przez niego przykłady prawdziwych rozmów przestępców (oszustów) ze swoimi ofiarami.

Jak określić swoje położenie w lesie, co ze sobą zabrać na dłuższą jesienną wyprawę oraz jakie zagrożenia mogą spotkać każdego z nas, podczas przebywania w lesie przedstawił podczas prezentacji Romuald Woźniak z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Świerklaniec. Natomiast mł. brygadier Dariusz Derejczyk z tarnogórskiej straży pożarnej przypomniał, co należy robić podczas pożaru w domu, w samochodzie i jak się zachować przy podejrzeniu ulatniania się tlenku węgla w pomieszczeniu.

Konferencja zakończyła się wykładem na temat zasad pierwszej pomocy, przedstawionym przez Ilonę Koptyńską – doświadczoną instruktorkę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Pani Ilona przybliżyła jakie czynności wykonuje się w przypadku oparzenia, skaleczenia, zasłabnięcia czy ataku padaczki. Dodatkowo opowiedziała o kopercie życia i karcie ICC.

Serdeczne podziękowania kierujemy dla wszystkich prelegentów, którzy mimo wielu obowiązków i zadań przygotowali interesujące wykłady.

Dziękujemy Pani Prokurator Rejonowej Annie Szymocha-Żak, Ilonie Koptyńskiej – która od ponad 20 lat zajmuje się szkoleniami z zakresu udzielania pierwszej pomocy, kom. Damianowi Ciecierskiemu z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, asp. Łukaszowi Jakubowskiemu z wydziału ruchu drogowego oraz st. asp. Małgorzacie Bednarskiej z Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach, Romualdowi Woźniakowi z Nadleśnictwa Świerklaniec i Dariuszowi Derejczykowi z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach.

Dziękujemy również dyrektorowi Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim dr Stanisławowi Zającowi, za pomoc w przygotowaniu wydarzenia i udostępnienie pomieszczeń oraz pracownikom i uczniom Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Tarnowskich Górach, za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników konferencji.

Call Now ButtonZadzwoń teraz