#Uczę się zawodu!

Data publikacji: 16 grudnia 2022
wicestarosta Sebastian Nowak

Jak zachęcić młodzież z klas ósmych do nauki zawodu oraz co można jeszcze zrobić, aby przekonać nie tylko młodzież, ale przede wszystkim rodziców, aby uczniowie klas ósmych chętniej i częściej korzystali z oferty szkół branżowych.

To tylko niektóre zagadnienia, jakie były poruszane podczas drugiej już narady roboczej nauczycieli zawodu szkół średnich powiatu tarnogórskiego z wicestarostą Sebastianem Nowakiem i pracownikami wydziału kontroli i zarządzania jednostkami oświatowymi w powiecie.

W minionym tygodniu, w siedzibie starostwa odbyła się już kolejna narada robocza, w której uczestniczyli przedstawiciele tarnogórskich szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Jednym z tematów spotkania było wypracowanie i podjęcie działań mających na celu zachęcenie młodzieży do skorzystania z szerokiej oferty nauki zawodu w szkołach branżowych i średnich.
Obecnie powiatowe placówki oferują bardzo ciekawe kierunki nauki zawodu wzbogacone między innymi o zagraniczne praktyki. Dodatkowe możliwości oferują przedsiębiorcy i firmy, które w ramach podpisanych porozumień ze szkołami pomagają w zdobywaniu nie tylko wiedzy, ale także stypendiów i dodatkowego doświadczenia np. podczas oferty dodatkowych płatnych praktyk w wakacje, czy wsparcia dalszego kształcenia po ukończeniu nauki w klasach branżowych.
W trakcie narady, oprócz omówienia przygotowywanej ankiety dla uczniów, rozważano różne formy promocji i atrakcyjności nauki zawodu, w tym także dołączenie do akcji #uczęsięwtg nowego hashtagu #uczęsięzawodu. Jedną z form promocji powinna być także współpraca z Cechem Rzemiosł Różnych w Tarnowskich Górach oraz stworzenie aplikacji #uczęsięwtg, czy utworzenie profilu na portalu społecznościowym TikTok.
Obecny na naradzie wicestarosta Sebastian Nowak zwrócił uwagę na konieczność zorganizowania, w kooperacji z Powiatowym Urzędem Pracy, konferencji z doradcami zawodowymi, wychowawcami klas VIII oraz dyrektorami szkół podstawowych.
Kolejny termin spotkania zaplanowano już na początek stycznia 2023r.

uczęsięwtg #uczęsięzawodu