Festiwal „Okno na świat”

Data publikacji: 1 września 2023
pałac w Nakle Śląskim 1

Zapraszamy 3 września o godz. 15.00 do Centrum Kultury Śląskiej w Pałacu w Nakle Śląskim na I edycję Festiwalu „Okno na świat”, którego celem będzie cykliczne prezentowanie kultury i tradycji różnych narodów żyjących i tworzących w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem nacji zamieszkujących Śląsk.

Pierwsza, tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona jest Ukrainie – jej tradycji i wieloaspektowej kulturze. Głównym wydarzeniem festiwalowym będzie wystawa ukraińskich Ikon domowych będących unikatową, prywatną kolekcją Olgi Bohomolec oraz wystawa fotograficzna ukazująca skutki działań wojennych w kontekście niszczenia zabytków kultury ukraińskiej. Wystawy będzie można oglądać w Pałacu do 31 października br.

Natomiast w dniu otwarcia Festiwalu zapraszamy na plenerowe warsztaty artystyczne z motania ukraińskich lalek, malowania ludowych motywów ukraińskich, wytwarzania świec, wicia wianków; warsztaty kulinarne, podczas których wspólnie będziemy lepić ukraińskie pielmieni, degustować tradycyjne ukraińskie potrawy i słodycze.

W części artystycznej wysłuchamy koncertu artystów ukraińskich Romana Marchenki i Natalii Stepaniak.

Całość poprowadzi ukraiński prezenter radiowy, spiker i poeta – Taras Ilyin.

W czasie trwania Festiwalu będziemy mogli również obejrzeć film pt. „Wymazać Naród” w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego, obrazujący zniszczenia, jakie wojska Federacji Rosyjskiej dokonują na dziedzictwie kulturowym Ukrainy oraz wysłuchać wykładów dr Olgi Bohomolec poświęconych zagadnieniom związanym z historią, sztuką oraz kulturą Ukrainy.

Żywimy nadzieję na kontynuację Festiwalu i kulturalną odsłonę różnorodnych narodów żyjących i tworzących w Polsce.

Informacja gdzie i kiedy: Pałac Hrabiów von Donnersmarck w Nakle Śląskim w siedzibie Centrum Kultury Śląskiej w terminie od 03.09.2023r. godz. 15.00 do 31 października 2023r.

Link do wydarzenia: https://cekus.pl/kalendarium-wydarze%C5%84/festiwal-kultur-okno-na-swiat/

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/277650758226701?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D

Zadzwoń teraz