Turniej zawodoznawczy

Data publikacji: 24 października 2023
dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe podczas przekazywania nagród

19 października w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbył się finał turnieju zawodoznawczego pn. „Zaprojektuj umiejętności przyszłości” zorganizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach.

Zostały zaprezentowane prace, które zwyciężyły w eliminacjach turnieju, przygotowane przez młodzież szkół podstawowych naszego powiatu. Następnie zespoły walczyły w Quizie zawodoznawczym przygotowanym przez doradców zawodowych tut. Urzędu Pracy. Młodzież z wielkim zaangażowaniem mierzyła się z pytaniami z wiedzy o rynku pracy i systemie kształcenia.

Zwycięzcą turnieju została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tarnowskich Górach w składzie Maja Mikołajczyk, Marcelina Niziołek, Emilia Paul – uczennice klasy VIII. Opiekunem zespołu była Pani Katarzyna Respondek.
Drugie miejsce zajęła drużyna z Salezjańskiego Zespołu Szkół w Tarnowskich Górach w składzie Filip Karaś, Borys Krotesiuk, Wiktor Stroba – uczniowie klasy VII, a trzecie – drużyna w składzie Oskar Gąsiorowski, Karol Jasiok, Antoni Trembaczewski – uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej nr 15 im. Gwarków Tarnogórskich w Tarnowskich Górach.

Z zadaniami mierzyły się również zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Królowej Jadwigi w Tarnowskich Górach w składzie Amelia Piotrowska, Julia Wyrwas i Michał Nowak oraz Uczniowie klasy VII – Jakub Święcicki, Karol May, Hanna Tomczyk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Boruszowicach.
Zmagania młodzieży odbywały się pod bacznym okiem komisji konkursowej, której przewodniczącym był przedstawiciel pracodawców Pan Marek Hernas Prezes Izby Przemysłowo – Handlowej w Tarnowskich Górach, członkowie Pani Ewa Lukosz Naczelnik Wydz. Kontroli i Zarządzania Jednostkami Oświatowymi Starostwa Powiatowego oraz Pani Barbara Stefańczyk pracownik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach. Sekretarzem komisji była Pani Alicja Turyła Z-ca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach.
Celem tut. Urzędu Pracy było uwrażliwienie młodych na kształtowanie aktywnej postawy wobec życia zawodowego, zachęcenie do obserwacji otaczającej rzeczywistości ale też chcieliśmy poznać ich wyobrażenia związane z tworzeniem się nowych zawodów. Na jakich stanowiskach będziemy pracować w dalszej, a może bardzo bliskiej przyszłości.
Prezentacje były inspirujące wiązały się głównie z rozwojem technologii cyfrowych, sztucznej inteligencji, rozwojem zielonych miejsc pracy, przyszłością związaną z osiedlaniem się w kosmosie oraz radzeniem sobie z negatywnymi emocjami. Uczniowie w swoich pracach wykazali się dużą kreatywnością i fachowością.
Podczas turnieju uczniowie mieli możliwość wysłuchać wystąpienia Pana Prezesa IPH Marka Hernasa, który przybliżył nam świat pracy dzisiaj i w przyszłości. Jakich umiejętności oczekują pracodawcy od przyszłych pracowników, w jakich zawodach poszukiwani są pracownicy na rynku pracy naszego powiatu.
Na zakończenie turnieju Pani Krystyna Kosmala Starosta Tarnogórski, Pan Marek Hernas Prezes Izby Przemysłowo – Handlowej w Tarnowskich Górach przewodniczący komisji konkursowej oraz Pani Ewa Brachaczek Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach wręczyli nagrody zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Wyróżnienia otrzymała młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowskich Górach oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Radzionkowie.

Gratulujemy wszystkim uczniom przygotowania ciekawych i inspirujących prac. Mamy nadzieję, że była to nie tylko dobra zabawa, ale też możliwość zastanowienia się nad tym kogo będą poszukiwać pracodawcy za kilka lat.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom – doradcom zawodowym za wsparcie, motywację i pomoc uczniom w przygotowaniu interesujących prac.

Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach składa serdeczne podziękowania za objęcie honorowym patronatem turnieju zawodoznawczego Pani Krystynie Kosmali Staroście Tarnogórskiemu oraz Burmistrzom i Wójtom gmin powiatu.

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery oraz Europejskiego Roku Umiejętności.

tekst i zdjęcia PUP Tarnowskie Góry